.
.
.

انفجار خورشیدی زمستان برخی کشورها را تابستان کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز دوشنبه 17 فوریه 2014 شعله ای آتش که زبانه ی آن 20 برابر قطر کره زمین بود از خورشید جدا شده و با 2 میلیون و 700 هزار کیلومتر در ساعت، در فضا به حرکت درآمد. این شعله آتش باعث ایجاد تغییرات آب و هوایی در بخش بزرگی از کره زمین شد و فصل سرد زمستانی شماری از کشورها به ویژه در اروپا و چند کشور عربی را به تابستان تبدیل کرد.

این شعله عظیم آتش که به صورت طوفان خورشیدی در فضا به حرکت درآمده است شرایط جوی کره زمین را تغییر داده به طوری که درجه حرارت برخی کشورهای اروپایی بالا رفته و مردم در این کشورها برای رهایی از گرمای طاقت فرسای فصل زمستان تن به آب دریا زده اند!

سازمان فضانوردی ملی آمریکا (ناسا) توانسته امواج رادیویی کوتاه بر خاسته از این شعله های عظیم آتش را ضبط کند.

صدایی شبیه صدای غرش شیر، که "ناسا" از طریق امواج رادیویی از حرکت این شعله های عظیم ضبط کرده است، از صدایی که در اوایل سال 2014 از یک طوفان خورشیدی در فضای ایالات متحده ضبط شده بود، بسیار قوی تر و مهیب تر است.

خبرگزاری ها دو روز پس از این حادثه به نقل از سازمان فضانوردی "NASA" و دیگر نهادهای علمی – فضایی گزارش دادند که آنچه برای زمین از بالا رفتن درجه حرارت و غیره اتفاق افتاده، ناشی از یک طوفان مغناطیسی با قدرت متوسط است که از آزاد شدن گاز خورشیدی بوجود آمده است.

به گزارش سایت علمی "روسیه امروز" کارشناسان در مراکز مختلف ژئوفیزیک کاربردی در این باره اظهار داشتند که درجه حرارتی که در نتیجه این شعله ها به زمین منتقل شده بیش از 6 درجه بوده است.

انجمن کیهان شناسی جده قبل از آن در باره احتمال وقوع چنین رویدادهایی هشدار داده بودند.

روز یکشنبه گذشته یعنی یک روز قبل از پخش خبر طوفان خورشیدی، انجمن کیهان شناسی جده، اعلام کرده بود که تعدادی از لکه های خورشیدی در یک خط مستقیم در امتداد خط استوا خورشید تشکیل شده که یکی از آنها بسیار فعال و در حال بزرگ شدن است. روزنامه عکاظ نیز این خبر را منتشر کرده بود.

به گزارش "NASA" این رویدادها باعث بوجود آمدن باد خورشیدی قوی شده که می تواند بر روی زمین اختلالات مختلفی ایجاد کند. این اختلالات بر شرایط آب و هوایی اثر گذاشته وسلامتی انسانها را تحت الشعاع خود قرار دهد به طوری که زندگی افراد مبتلا به فشار خون و بیماری قلبی را با خطر مواجه می سازد.

به گزارش مدیرت ملی هوانوردی و فضایی آمریکا(ناسا) آمارها نشان می دهد که 50 تا 75 درصد ساکنان زمین، تاثیر تغییرات و دگرگونی های آب و هوایی ناشی از طوفان های خورشیدی را حس می کنند، اما قادر به درک حقیقت علمی آن رویدادها نیستند یا نمی توانند از نظر علمی ثابت کنند که احساس سردرد، تپش قلب، بی خوابی، خواب آلودگی و نشانه های دیگر که برای آنها اهمیت قائل نیستند نتیجه همین تغییرات فضایی است.

در همین حال "تونی فیلیپس"، متخصص مسائل آب و هوایی جهان در آمریکا و مدیر سایت Spaceweather.com روز یکشنبه در باره این شعله های آتش نوشت، شعله های عظیمی که از خورشید جدا شده و در فضا به حرکت درآمده به شکل هاله ای از گاز پلاسمی فشرده را تشکیل داده و با انرژی مغناطیسی زیادی به اندازه 20 برابر کره زمین در موازات خط استوا خورشید در حال حرکتند.

تونی فلیپس گفته است که تا روز سه شنبه گذشته سرعت حرکت این شعله های آتش 45 هزار کیلومتر در دقیقه بود.