.
.
.

توافق رئیس جمهوری اکراین با مخالفان برای پایان دادن به تظاهرات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع دیپلماسی اتحادیه اروپا، شامگاه جمعه 21-2-2014 از توافق هیئت مخالفان و رئیس جمهوری اکراین، برای پایان دادن به اعتراضات چند روزه خبر دادند .

به گزارش خبرگزاری رویترز مخالفان و رئیس جمهوری اوکراین توافق کردند که انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را برگزار کنند و عاملان خشونت ها شناسایی و مجازات شوند.

در همین راستا، پارلمان اوکراین رای داده است خانم یولیا تیموشنکو نخست وزیر سابق، که بیش از دو سال است در زندان به سر می برد آزاد شود.

به گزارش آسوشیتد پرس، قانونگذاران اوکراین روز جمعه با 310 رای موافق و 45 رای مخالف، رای دادند اتهامی که بر اساس آن تیموشنکو زندانی شده بود، به غیر جنایی تبدیل شود.


با این حال، هنوز روشن نیست او چه زمانی ممکن است از بازداشتگاه خود در شهر خارکف، در شرق اوکراین آزاد شود.

آزادی تیموشنکو از جمله درخواست های معترضین در تظاهرات علیه رئیس جمهوری اوکراین بود.

از سوی دیگر گزارش می شود که تظاهر کنندگان حاضر در میدان استقلال کی یف، به این توافقنامه قانع نشده و تهدید کرده اند که اگر ویکتور یانوکویچ استعفا ندهد به تظاهرات شدت بخشند و تا کنون حاضر به ترک میدان نیز نشده اند.

گفتنی است در تظاهرات اعتراض روز اخیر اکراین تاکنون بیش از 70 تن جان باخته اند.

هنگامی که ویتالی کلیتشکو، رهبر حزب UDAR و از مذاکره کنندگان مخالفان با یانوکویج به میان تظاهرکنندگان آمد تا از این توافقنامه دفاع کند با سوت و شعارهای آنها روبرو شد. تا جایی که یکی از تظاهرکنندگان که خود را از گروه مدافع تظاهرککندگان خواند نزد وی رسانده و با گرفتن میکروفن از دست کلیتشکو، اعلام کرد: "اگر شما استعفای یانوکویچ را تا ساعت 10 صبح فردا، در این قرارداد نمی گنجانید، ما دست اسلحه خواهیم برد.