.
.
.

کشته شدن بیش از 70 معترض و گروگان گرفتن 67 پلیس در اوکراین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در جریان درگیری‌های پنجشنبه 20 فوریه، میان نیروهای امنیتی و معترضان در کییف پایتخت اکراین، حدود 70 تن از معترضان کشته شدند. همچنین 67 نیروی پلیس توسط معترضان خلع سلاح و به گروگان گرفته شده‌اند.

دور جدید در گیری‌ها در کییف پس از شکست توافق بر سر آرام کردن اوضاع میان دو طرف دولت و اپوزیسیون به منظور آغاز مذاکرات، روی می‌دهد.

وزارت کشور اوکراین اعلام کرده است که نیروهای پلیس ضد شورش به منظور کنترل معترضان و مقابله با «خشونت‌های» آن‌ها، به اسلحه جنگی مجهز شدند.

این وزارتخانه افزوده است که به نیروهای پلیس اجازه داده شده است به منظور آزادی گروگان‌ها، از این اسلحه، استفاده کنند.

تصاویر تلویزیونی نیروهای پلیس را در حالی نشان می‌دهد که به سمت معترضان گلوله شلیک می‌کنند. در صحنه‌های تلویزیونی دیگر، یکی از معترضان دیده می‌شود که کلاه کاسکتی بر سر دارد و از پشت درختی پنهان شده و اسلحه گرم در دست دارد.

شماری از معترضان، با درگیر شدن با نیروهای امنیتی، سپرهای آن‌ها را گرفته و از آن‌ها برای در امان ماندن از گلوله‌های نیروهای پلیس، استفاده می‌کنند.

قرار است وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و اتریش، گزارشی درباره آخرین اوضاع اوکراین، به همتایان اروپاییشان ارائه دهند. وزرای امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا پنجشنبه در بروکسل گردهم خواهند آمد تا بر سر اعمال تحریم‌های احتمالی علیه مسئولان اوکراینی، تصمیم گیری کنند. این خونبار‌ترین حوادث در اوکراین از زمان استقلال این کشور پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در ۲۲ سال پیش به شمار می‌آید.

روسیه از اقدام‌ها و مواضع اتحادیه اروپا درباره اوکراین انتقاد کرد و آن را «تحریک کننده» و «عامل بحرانی‌تر شدن اوضاع» توصیف کرد. مسکو همچنین بر فشاری خود بر رئیس جمهوری اوکراین به منظور سرکوب معترضان افزوده و تاکید کرده است، تنها با آرام کردن اوضاع می‌تواند قرضی را که به شدت برای نجات اقتصاد کشورش به آن نیاز دارد، از روسیه دریافت کند. ولادمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفته است: «به رهبری ضعیف پول نمی‌دهم.»

دفتر ریاست جمهوری اوکراین در بیانیه‌ای می‌گوید که ده‌ها تن از نیروهای پلیس در حمله معترضان به آن‌ها چند ساعت پس از توافق آرام کردن تنش‌ها، کشته شدند.

اعتراض‌ها در اوکراین حدود سه ماه پیش، پس از آن آغاز شد که دولت از امضای توافقنامه مهم تجاری با اتحادیه اروپا صرفنظر کرد و نزدیک شدن به روسیه را برگزید. معرضان خواهان استفعای رئیس جمهور و برگزاری انتخابات زود هنگام هستند.