.
.
.

وزارت کشور اوکراین: پلیس مجهز به سلاح جنگی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وزارت کشور اوکراین روز پنجشنبه 20 فوریه 2014 اعلام کرد پلیس این کشور مجهز به سلاحهای جنگی شده است. دو روز نبرد سهمگین در خیابانهای کیف، پایتخت اوکراین، بیش از 50 کشته بجای گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یکماه تنش بین نیروهای ضد شورش پلیس موسوم به "برکوت" و تظاهرکنندگان اوکراینی که خواهان تغییر رژیم در این کشور هستند، در هفته جاری به خشونت کشید شد و دولتهای روسیه و اتحادیه اروپا از دولت اوکراین خواستند تا اوضاع را تحت کنترل در آورد.

ویکتور زاخارچنگو، جانشین وزیر دفاع اوکراین، در بیانیه ای که در وبسایت این وزارتخانه چاپ شده است اعلام کرد: "دستوری را صادر کرده تا به نیروهای پلیس سلاحهای جنگی تحویل داده شود. آنها بر طبق مقررات می توانند از این سلاحها استفاده کنند."

در تصاویر تلویزیونی نشان داده شده که نیروهای ضد شورش پلیس اوکراین با سلاحهای خودکار آتش می گشایند، و یک شبه نظامی مخالف نیز که کلاه خود بر سر دارد از پشت یک درخت تیراندازی می کند.

زاخارچنکو از تظاهرکنندگان خواست تا سلاحهای خود را تحویل دهند، و از رهبران مخالف هم خواست تا اقدامات خشونتبار را محکوم کنند.
سخنگوی کاخ کرملین در روسیه هم روز پنجشنبه اعلام کرد یک نماینده از سوی ولادیمیر پوتین به اوکراین اعزام شده تا بین دولت و مخالفان این کشور میانجیگری کند. اعزام این نماینده به درخواست دولت اوکراین صورت گرفته است.

در همین حال منابع دیپلماتیک روز پنجشنبه اعلام کردند وزاری خارجه آلمان، فرانسه و لهستان هم اکنون در اوکراین هستند تا گفتگوهایی را برای حل بحران این کشور انجام دهند.

این وزرا قرار بود امروز اوکراین را به قصد بروکسل ترک کنند تا دیگر همکاران خود در اتحادیه اروپا را در جریان گفتگوهای خود با دولت اوکراین و مخالفان قرار دهند. اما منابع اتحادیه اروپا گفتند که "انتظار ندارند آنها به بروکسل برگردند."

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پیشتر گفت بود که در تماس با سه وزیر امور خارجه در اوکراین قرار دارد و دیگر همکاران خود در بروکسل را در این زمینه توجیه خواهد کرد.