.
.
.

اوکراین، سرزمین انقلاب نارنجی، به خون کشیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در درگیری های شامگاه سه شنبه 18-2-2014 بین تظاهر کنندگان و پلیس در شهر کی یف پایتخت اوکراین دستکم 25 تن کشته و 240 تن زخمی شدند. این حادثه باعث ارعاب تظاهرکنندگان نشده و بر شمار آنها در میدان استقلال کی یف هر لحظه افزوده می شود.

تظاهر کنندگان از پیرزن و جوان، با کلاه خود ، چوب و چماق میدان استقلال شهر کی یف را در اشغال دارند. این میدان به مرکز مخالفت با دولت و رئیس جمهور این کشور تبدیل شده است.

در سوی دیگر میدان با چند متر فاصله نیروهای مجهز پلیس به حالت آماده باش ایستاده اند.

کویلا آنتونیک، یکی از تظاهر کنندگان به گزارشگر روزنامه نروژی وی.جی گفت: "دیشب بسیار سختی بود، اما به خیر گذشت. ما خطی بین تظاهر کنندگان بیگناه و باندیت ها (راهزنان) برقرار کردیم. منظور من از باندیت ها مشخصا پلیس است".

برغم درگیری های شدید شب گذشته، این تظاهر کننده 31 ساله دارای روحیه مبارزه قوی است.

درگیری های سه شنبه شب کی یف، شدیدترین و خشن ترین از زمان شروع اعتراضات در پاییز گذشته، و بر علیه رئیس جمهور این کشور بوده است.

چند صد هزار نفر در ماه های اخیر علیه ویکتور یانوکویچ و دولت وی بطور مداوم دست به تظاهرات زده اند. آنها پس از آنکه رئیس جمهور اوکراین از امضای قراردادی که این کشور را به اتحادیه اروپا نزدیک تر می کند، سرباز زد، به مخالفت با وی برخاستند. تظاهرکنندگان خواهان نزدیکی اوکراین به اروپا هستند و می خواهند که این کشور از روسیه فاصله بگیرد.

اوکراین و اتحادیه اروپا مذاکرات چند ساله ای را برای تجارت آزاد و همکاری بین خود برگزار کرده بودند. اما در نوامبر سال گذشته یانوکویج در اقدامی غیر مترقبه به اتحادیه اروپا پیغام داد که قرارداد مذکور را امضا نمی کند.

به جای آن، وی چند هفته بعد قراردادی با روسیه امضا کرد. در این قرارداد روسیه متعهد شد که به اوکراین وام داده و گاز ارزانتر به این کشور بفروشد.

از آن زمان به بعد صدها هزار اوکراینی علیه رئیس جمهور و دولتش، دست به تظاهرات زدند که هنوز این تظاهرات به رهبری "ویتالی کلیتشکو" بوکسور پیشین ادامه دارد.

درخواست اصلی تظاهرکنندگان استعفای رئیس جمهور و برگزاری انتخابات جدید در این کشور است.

مرکز تجمع تظاهر کنندگان "میدان" مرکزی شهر کی یف است. عصر سه شنبه پلیس قصد داشت که میدان را به محاصره در آورد که به درگیری شدید انجامید که در آن بیش از 270 تن کشته و زخمی شدند.

لازم به یادآوری است که اکراین چند سال پیش نیز شاهد انقلابی علیه همین رئیس جمهور بود که به انقلاب نارنجی معروف شد. در آن انقلاب یانوکویچ مجبور به برگزاری انتخابات شد و آن انتخابات را باخت. اما در انتخابات بعدی دوباره برنده شد. روسیه نمی خواهد اثر و رسوخ خود را در اوکراین از دست بدهد، به همین دلیل از نزدیکی اوکراین به اتحادیه اروپا جلوگیری کرد.

در همین حال کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از یانوکویچ خواست تا در برخورد با تظاهرکنندگان از خود خویشتداری نشان بدهد.