.
.
.

ناسزای معاون وزیر خارجه آمریکا خشم اروپایی‌ها را برانگیخت

طی اظهاراتی درز رفته از یک گفت‌و‌گوی خصوصی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سخنان درز رفته از یک گفت‌و‌گوی خصوصی میان ویکتوریا نولند از مسئولان وزارت امور خارجه آمریکا با جفری بایات سفیر ایالات متحده در اوکریان که در آن به اتحادیه اروپا ناسزا گفته بود، خشم مقام‌های اروپایی را برانگیخت و برای واشینگتن، آبرو ریزی به بار آورد.

در این گفت‌و‌گو که بر روی سایت یوتیوب منتشر شده است، نولند معاون وزیر امور خارجه آمریکا، در انتقاد از سیاست‌های اتحادیه اروپا در بحران اوکراین، از کلمه‌ای زشت که ناسزا به شمار می‌آید، استفاده کرده است.

البته جین ساکی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که خانم نولند به خاطر این اظهارات از همتایان اروپایی خود، پوزش خواسته است؛ اظهاراتی که به دور از هرگونه دیپلماسی تعبیر شده است.

انگلا مرکل صدر اعظم آلمان، سخنان نولند را محکوم کرده و ان را «غیر قابل قبول» توصیف کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کریستین فیرتز، سخنگوی خانم مرکل گفته است که صدر اعظم آلمان همچنین از تلاش‌های کا‌ترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای پایان دادن به بحران اوکراین و میانجی‌گری میان دولت این کشور و مخالفنش، حمایت کرده است.

از سویی و بر پایه صحبت‌های منتشر شده، معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که معتقد نیست ویتالی کلیچو قهرمان سابق کشتی و رهبر معترضان اوکراین که به یک سیاستمدار تبدیل شده است، باید دو دولت جدید حضور یابد.

او گفته است: «معتقد نیستم که کلیچو باید در دولت باشد، این مساله را ضروری و درست نمی‌دانم.»

نولند که این سحنان را پس از دیدار پنجشنبه خود با ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری اوکراین بیان می‌کرد، ابراز عقیده کرد که باید سازمان ملل متحد را در راه حل سیاسی برای بحران اوکراین، شریک کرد.

این سخنان برخی از اتهامات برخی از شخصیت‌های اپوزیسیون اوکراین را که آمریکا معتقدند آمریکا آن‌ها را به بازی گرفته است، تثبیت می‌کند.

معترضان اوکراینی به سیاست‌های دولت در صرفنظر کردن از امضای توافقنامه مهم تجاری با اتحادیه اروپا و نزدیک شدن به روسیه، اعتراض دارند.