.
.
.

نقش صبحانه در کاهش وزن و تنظیم سوخت کالری در جسم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک پژوهش عملی نشان می دهد، كسانى كه وعده صبحانه را در برنامه روزانه غذایی خود از دست نمی دهند، وزن، چربی و قند آنها کاهش یافته در نتیجه از سلامتی بیشتری در طول زندگى برخورد می شوند.

این پژوهش که در مجله عمومی تغذیه منتشر شده نشان می دهد، 86 درصد از کسانی که در دوران کودکی صبحانه مصرف نمی کردند در سن 68 سالگی به بیماری "سندرم متابولیک" مبتلا می شوند.

این گزارش علمی می افزاید یک وعده صبحانه سالم از بروز بسیاری از بيمارى ها جلوگيرى مى كند.

توصيه هاى دانشمندان یکی از مؤسسه های علمی ایالات متحده آمریکا، به بيماران ديابتی، گوارشی و كليوی اين است كه براى پيشگيرى از ایجاد سنگ كيسه صفرا، هر روز صبحانه بخورند و از امساک هاى دراز مدت اجتناب ورزيد.

بر اساس بررسى های علمی منتشره در این مجله، خوردن صبحانه، رژيم غذايى را طى روز سالم تر و وزن را متعادل تر می کند.

این پژوهش نشان می دهد كه احتمال چاق شدن افرادى كه هر روز صبحانه مى خورند، يک سوم كمتر از كسانى است كه از خوردن آن پرهيز مى كنند. بسيارى از تحقيقات پیشین نیز این نتایج را تایید کرده نشان می دهند که صرف صبحانه مى تواند مانع افزايش وزن شده، احتمال بروز بيماری های قلب و عروق را تا حد قابل ملاحظه اى كاهش می دهد.

بر اساس مطالعات پژوهشگران، كسانى كه با صرف صبحانه كالرى بيشترى دريافت مى كنند، در بقيه ساعات روز، كالرى كمترى مصرف خواهند کرد.

همچنين برای پژوهشگران محقق شده، به ميزانی که در هنگام صبح كالرى دريافت می شود، افراد سرحال تر و با نشاط تر می شوند.

کارشناسان تغذیه می گویند مصرف شیر، دانه های جو حاوی فیبر، پروتئین و کربوهیدرات های دیر هضم، میوه و آجیل در وعده غذایی صبحانه بهترین مواد خوراکی کاهش دهنده وزن هستند.

این گزارش می افزاید: افرادى كه صبحانه مى خورند، خلق و خوى آرامى دارند. كج خلقى و بى حوصلگی در ساعات اولیه بامداد نتیجه نخوردن صبحانه است. اينگونه افراد تمايل بيشترى به وعده های غذایی در طول روز دارند . خوردن صبحانه سرشار از فيبر (الیاف غذایی) باعث كاهش خستگى مى شود. تحقيقات نشان می دهد كسانى كه بطور منظم به خوردن صبحانه پایبند هستند از نظر فكرى آمادگى بيشترى داشته، قادر به انجام فعالیت های فزاینده، سخت و طولانی هستند.

طبق این گزارش علمی، افراد با خوردن صبحانه در طول روز شاداب ترند و صبحانه خوردن، به عنوان عاملى براى تجديد قوا از اهميت بالايى برخوردار است. صبحانه مى تواند ميزان انرژى بدن و نيز سوخت و ساز (متابوليسم) را در طول روز فعال ساخته، اشتها، گرسنگى و رغبت به غذا خوردن در طی روز را تنظيم می کند.

چند نوع مواد غذايى مانند شیر، نان جو سبوس دار، ميوجات تازه و طبيعى، تخم مرغ به خصوص آب پز (هفته ای 2 تا 3 عدد)، عسل، پنير و گردو لیست مناسبی برای صبحانه ای مغذى را تشکیل می دهند.