.
.
.

آمریکا: توافقنامه ایران "کامل نیست"، اما به ما فرصت می دهد

مسکوت ماندن قرارداد کالا-نفت ایران با روسیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

یک مقام آمریکایی روز سه شنبه 4/2/2014 گفت که توافقنامه اتمی با ایران "کامل نیست" اما فرصت می دهد تا یک قرارداد جامع تنظیم شود. او این سخنان را در پاسخ به انتقادهای کنگره آمریکا مطرح کرد.

قدرتهای جهانی در 24 نوامبر سال گذشته توافقنامه ای را با ایران منعقد کردند که در مقابل محدود کردن فعالیتهای اتمی ایران، حدود 7 میلیارد دلار از تحریمهای این کشور را کم می کند. در این توافقنامه آمده است که در ظرف یکسال گفتگو ها برای عقد قرارداد دائمی باید انجام شود.

اعضای کنگره آمریکا به این توافقنامه ایراد می گیرند که قبل از یک اقدام قاطع از سوی ایران برای توقف برنامه اتمیش، تحریمهای این کشور کاهش یافته است. آمریکا، اسرائیل و بسیاری از کشورهای جهان بدگمانند که برنامه اتمی ایران برای ساخت بمب اتمی است، اتهامی که ایران تکذیب می کند.

به گزارش رویترز، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور سیاسی و رهبر تیم مذاکره کننده آمریکایی با ایران به نمایندگان مجلس آمریکا گفت: "ما این را اولین قدم می دانیم، در نتیجه نواقصش را نمی توان به گریزگاه تشبیه کرد، چون که این قرارداد نهایی نیست."

شرمن به کمیته سنا گفت: "این توافقنامه کامل نیست اما برنامه اتمی ایران را بشکلی موثر متوقف می کند تا مذاکرات برای قرارداد جامع انجام شود."

قانونگذاران آمریکایی می توانند قوانینی را برای تحریم بیشتر ایران وضع کنند، اما باراک اوباما گفت که مخالف وضع تحریمهای جدید در جریان مذاکرات با ایران است و آنرا "وتو" خواهد کرد.

سناتور رابرت منندز، از حزب دموکرات و رئیس کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا، نارضایتی خود از توافقنامه کنونی را اعلام کرده است.

او می گوید: "ما تحریمهای بسیار موثر بین المللی را به خطر انداخته ایم، بدون آنکه به روشنی ضوابط مورد نظر خود در توافق نامه دائمی را روشن کرده باشیم."

منندز افزود: "ما باید مراقب باشیم که برای رسیدن به یک قرارداد با ایران، بیش از آنچه که می گیریم امتیاز ندهیم. در پایان کار ایران نمی تواند توانایی خود برای ساخت سلاح اتمی را حفظ کند."

شرمن در پاسخ به انتقاد نمایندگان سنا در باره خطر لق شدن تحریمهای ایران و سفر هیاتهای اقتصادی خارجی به ایران گفت که به باور آمریکا هنوز قرارداد جامعی با ایران منعقد نشده است.

او گفت: "ما معتقدیم سفر به ایران پیام اشتباهی می دهد و دولت روحانی را تحت فشار قرار خواهد داد"، زیرا این باعث بالا رفتن انتظارها در ایران می شود، و عدم تحقق این انتظارات می تواند به تنش داخلی در ایران بیانجامد.

در نشست روز سه شنبه، بسیاری از قانونگذاران آمریکایی به طرح نفت در مقابل کالا بین ایران و روسیه انتقاد داشتند. آمریکا این قرارداد را مورد انتقاد قرار داده و تهدید کرده آنرا احتمالا تحریم آمریکا خواهد کرد.

به گزارش رویترز، در ماه ژانویه ایران و روسیه مذاکرات برای 1.5 میلیارد دلار مبادله کالا با نفت در ماه را آغاز کردند که می تواند به مقدار زیاد از فشار تحریمها بر ایران بکاهد.

شرمن گفت که مذاکرات در "بالاترین سطح" انجام شده تا این قرارداد منعقد نشود. او گفت: "به باور من این موضوع در حال حاضر انجام نخواهد شد."