فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کلاپر: القاعده سوریه قصد حمله به آمریکا را دارد

  حضور هزاران نفر اتباع آمریکا و اروپا در جنگ داخلی سوریه

  منبع: دبی- العربیه.نت فارسی

  جیمز کلاپر، مسئول امنیت ملی آمریکا، روز چهارشنبه 29 ژانویه گفت گروههای شبه نظامی وابسته به القاعده در سوریه قصد حمله به آمریکا را دارند.

  به گزارش اسوشیتدپرس، کلاپر که در کمیته امنیت ملی سنای آمریکا سخن میگفت، به جبهه النصره و دیگر گروههای تندروی سوریه اشاره کرد و گفت که این شبه نظامیان پایگاههایی برای "آموزش افراد و اعزام آنها به کشورهایشان" برپا کرده اند.

  او گفت که شبه نظامیان وابسته به القاعده در سوریه بخش جدیدی از شبکه پراکنده این سازمان در جهان است که به دنبال حمله به منافع آمریکا هستند.

  کلاپر نیروهای مخالف رژیم بشار اسد در سوریه را بین 75 تا 110 هزار نفر تخمین زد و گفت که 26 هزار نفر از آنها تندرو هستند، و 7000 نفر هم اتباع 50 کشور خارجی و از جمله کشورهای اروپایی هستند.

  یکی از مقامات امنیتی آمریکا، که بدلیل ممنوع بودن گفتگوی علنی در این باره حاضر نبود نامش آورده شود، به اسوشیتدپرس گفت که حدود ده نفر جنگجوی آمریکایی و صدها نفر اروپایی هم اکنون به کشورهای خودشان برگشته اند.

  جنگجویان تندرو عمدتا به دو گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و جبهه النصره تعلق دارند، که هردوی آنها وابسته به القاعده هستند. وزارت خارجه آمریکا هیچ آماری از شمار آمریکائیان حاضر در میان مخالفان بشار اسد ندارد، اما یک شرکت مشاور در امور امنیتی بریتانیا شمار آنها را چند ده نفر تخمین می زند. در همین حال شمار اتباع اروپایی در میان نیروهای مخالف سوریه بین 1200 تا 1700 نفر برآورد می شود.

  تحلیلگران آمریکایی از آن بیم دارند که این جنگجویان بعد از خسته شدن از جنگ در سوریه دانش جنگی خود را به اروپا یا آمریکا ببرند، که در این کشورها انفجار یک بمب ساده در یک مرکز خرید می تواند بسیار خبر سازتر از خودروهای بمبگذاری شده در سوریه باشد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران