.
.
.

رنو ارسال قطعات خودرو به ایران را از سرگرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت فرانسوی رنو اعلام کرد ارسال قطعات به ایران را از سر گرفت و انتظار دارد تولید خودروهای این شرکت در ایران به تدریج در نیمه اول سال 2014 افزایش یابد.

گیله نورماند، رئیس منطقه ای شرکت رنو روز سه شنبه 28 ژانویه 2014 به خبرگزاری رویترز گفت با کاهش موقت تحریمها "محموله کوچکی" از قطعات خودرو به ایران ارسال شده است.

نرماند، که مدیر بخش آسیا-اقیانوسیه شرکت رنوست، به رویترز گفت: "مهم اینست که ما بتدریج ارسال قطعات را شروع کنیم و جریان پرداختهای ایران هم برقرار شود."

او گفت: "فرصتی برای شش ماه آینده پیش آمده است."

محموله قطعات مدل تندر، مدل ایرانی خودروی ارزان قیمت لوگان رنو، ده روز پیش از کشور رومانی به مقصد ایران حرکت کرده است. شش ماه پیش، با سخت شدن تحریمهای ایران، ارسال این قطعات متوقف شده بود.

صنعت خودروسازی ایران، که پیشرفته ترین در سطح خاورمیانه است، در سال 2011 و قبل از برقراری تحریمها، 1.6 میلیون خودرو در سال تولید می کرد.

دو شرکت فرانسوی رنو و پژو بسیار علاقمندند تا ارسال قطعات به دو شرکت ایران خودرو و پارس خودرو را از سر بگیرند. فرانسه، تا قبل از تحریمها، سهم بالایی از صنعت خودرو سازی ایران را در اختیار داشت.

در ازاء متوقف کردن بخشهای اساسی برنامه اتمی ایران، قدرتهای جهانی 5+1 در ماه نوامبر گذشته موافقت کردند تا تحریمهای بعضی از کالاها مانند قطعات خودرو را بردارند. این امتیازها به تدریج نتایج خود را نمایان می سازد.

مدیر رنو گفت: "اگر مصرف کنندگان ایرانی شاهد هیچ تغییر نباشد، گمان خواهند کرد که سرشان کلاه رفته است."

"من گمان می کنم که باید کاری کرد تا شرایط در ایران بطور محسوسی بهبود یابد- و به این ترتیب دولت ایران مجوز لازم برای توافق نهایی را بدست خواهد آورد."

گفتگوهای بین المللی قرار است ماه آینده در نیویورک برگزار شود، و موافقتنامه دائمی برای برچیدن تحریمها در مقابل توقف برنامه اتمی ایران در دستور کار قرار دارد.