.
.
.

جان کری: توافقنامه هسته ای با ایران امنیت منطقه را تامین می کند

با تاکید بر عدم آمادگی اسد برای حل بحران سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا گفت اسد آمادگی حل بحران سوریه را ندارد.

کری که عصر پنج شنبه 23-1-2014 با تلویزیون العربیه گفتگو می کرد گفت: "توافقنامه هسته ای ایران با جهان ، امنیت منطقه و جهان را تامین می کند".

وی افزود: " بشار اسد رئیس جمهور سوریه مرتکب جرایم جنگی شده است و آماده حل بحران جاری این کشور نیست".

وی در این مصاحبه می گوید همه شرکت کنندگان در کنفرانس بر تشکیل یک دولت انتقالی جز رژیم اسد اتفاق نظر دارند.

وی افزود: اسد باید تصمیم بگیرد آیا سرنوشت حود را ارجح تر بر سرنوشت سوریه می داند یا خیر. یک تن و یا یک خانواده نمی توانند همیشه بر کشوری حکومت کند".

وی گفت: " جایگزین برای رژیم اسد وجود دارد. نیروهای بسیار توانا و قابلی از مردم سوریه وجود دارد که می توانند جایگزین مشروعی باشند. ایران نیز می تواند در حل بحران سوریه نقش سازنده ای داشته باشد. اسد مردی است که انواع سلاح ها را علیه مردم سوریه بکار برده است".

در سئوال خبرنگار العربیه که از وی پرسید شما چطور ایران را وارد مذاکرات می کنید، در حالی که روحانی امروز در مورد سوریه از نیروهای افراطی و تروریستی در این کشور صحبت کرد در صورتیکه از حضور نیروهای سپاه پاسداران خود در سوریه چیزی نگفت؟

وی پاسخ داد: " خوب .. ایران را بطور واقع بینانه بر اساس راستی و صداقت، می توان وارد این مذاکرات کرد. واقعیت این است که توفقنامه کنفرانس ژنو1 اعلام می دارد که برای رسیدن به یک راه حل جامع دربحران سوریه باید یک حکومت انتقالی با تمام قدرت های اجرایی تشکیل شود. ایران در آنموقع از شرکت و قبول این شرط خودداری کرد. ایران باید به جای حرف با عمل صداقت و حسن نیت خود را نشان دهد".