.
.
.

جان کری از روحانی خواست سخنان خود را به عمل تبدیل کند

کشورهایی که در پی انرژی صلح آمیز هسته‌ای هستند، زرادخانه‌های خود را در دل کوه نمی‌سازند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواست سخنان خود را به عمل تبدیل کند.

جان کری که جمعه ۴ بهمن ماه در اجلاس جهانی اقتصاد در داووس سوئیس سخنرانی می‌کرد، گفت: «به ایران اجازه دستیابی به جنگ افزارهای اتمی را نمی‌دهیم.»

او همچنین تاکید کرد که به ایران، اجازه تکمیل راکتور آب سنگین اراک داده نخواهد شد.

جان کری با اشاره به اینکه تحریم‌های اعمال شده بر ایران در چهار سال پیش، دلیل داشت و آن تلاش ایران دستیابی به جنگ افزارهای اتمی و غیر شفاف بودن فعالیت‌های هسته ای‌اش علیرغم سخنان مقام‌های این کشور بود.

او به توافقنامه اتمی ژنو میان ایران و گروه ۱+۵ اشاره کرد که حدود دو ماه و نیم پیش منعقد شد و گفت دستیابی به این توافق به دلیل سخنان ایران نبود بلکه به دلیل رفتار‌ها و عملکردش بود.

بازدید ماهانه کارشناسان از نطنز

وزیر امور خارجه آمریکا با اشاره به اینکه اجرای توافق ژنو از روز دوشنبه آغاز شده است، اظهار داشت که پیش از توافق، بازرسان سازمان انرژی اتمی نمی‌توانستند از نیروگاه اتمی نطنز بازدید کنند اما اکنون این فرصت را دارند که هر ماه هم از نطنز هم از نیروگاه اراک بازدید کنند و گزارش دهند.

او با بیان اینکه این بازرسی‌ها، جلوی اقدام ایران برای ساخت جنگ افزا اتمی را می‌گیرد، تاکید کرد که بدین صورت هم امنیت اسرائیل تامین می‌شود و هم خاورمیانه، امن‌تر خواهد بود.

جان کری به سخنرانی روز پنجشنبه حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در اجلاس داووس اشاره کرد که خواستار بهبود روابط با غرب و جهان شده بود و گفت اگر ایرانی‌ها می‌خواهند صداقت خود را نشان دهند، باید گفتارهای خود را به عمل تبدیل کنند.

او خطاب به مقام‌های ایرانی گفت: «اثبات جدی بودن خود در سخنانتان به جهان دشوار نیست.»

جان کری افزود: «کشورهایی که در پی انرژی صلح آمیز هسته‌ای هستند، زرادخانه‌های خود را در دل کوه نمی‌سازند، نیازی به راکتور آب سنگین ندارند و اجازه بازرسی از نیروگاه‌های اتمی خود را به آسانی می‌دهند.»

او افزود که اگر ایران این اقدام‌ها را انجام دهد، خاورمیانه خالی از اسلحه کشتار جمعی خواهد بود.

بشار اسد بخشی از آینده نیست

درباره بحران سوریه، جان کری به برگزاری کنفرانس بین المللی صلح اشاره کرد و گفت بری نخستین باز از آغاز بحران، هیئت‌های نمایندگی دولت و اپوزیسیون سوریه، در یک سالن حضور یافتند.

او تاکید کرد که بشار اسد به خاطر خرابی‌های که برای کشورش به بار آورده، نمی‌تواند بخشی از مرحله انتقالی سوری باشد.

کری افزود کسی که دانشجویان کشور خود را کشت، کودکان را با گازهای سمی کشت و ارتش، بشکه‌های انفجاری و تانک‌ها را برای کشتار مردم خود را آزاد گذاشت، نمی‌تواند مشروعیت خود را باز ستاند.

او تاکید کرد که مخالفان با حضور اسد در حکومت سوریه آن هم با توجه به کشته شدن بیش از ۱۳۰ هزار نفر به جنگ پایان نمی‌دهند.

او با بیان اینکه اکنون بخشی از بحران سوریه جنگ مذهبی است، گفت، گزینه دیپلماتیک تنها راه حل بحران این کشور است.