.
.
.

اتحادیه اروپا بخشی از تحریمهای ایران را لغو کرد

در پاسخ به محدود شدن برنامه اتمی ایران و برای مدت شش ماه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اتحادیه اروپا گفت بعد از آنکه ایران شروع به اجرای توافقنامه اتمی در محدود کردن برنامه اتمی خود کرد، روز دوشنبه 20 ژانویه 2014 بخشی از تحریمها علیه این کشور را لغو کرده است.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده است: "در راستای اجرای "طرح اقدام مشترک" که بین ایران و کشورهای 5+1 به امضا رسید، و از امروز به اجرا گذاشته شده، شورای اروپا بخشی از مقررات محدود کننده علیه ایران را برای مدت شش ماه لغو می کند."

وزیران امور خارجه اروپا امروز در اجلاس ماهیانه خود در بروکسل، بعد از دریافت گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد انجام تعهدات قرارداد نوامبر از سوی ایران در محدود کردن برنامه اتمیش، با لغو این محدودیتها موافقت کردند.

مقررات جدید شامل لغو تحریم بیمه و حمل نفت خام ایران است که در سال 2010 میلادی وضع شد و صادرات نفت ایران را به میزان 50 درصد کاهش داد.

شرکتهای بیمه اروپایی در آن زمان بیش از 90 درصد محموله های نفتی ایران را بیمه می کردند.

اتحادیه اروپا همچنین تحریم تجارت طلا، فلزات قیمتی و تولیدات پتروشیمی را هم لغو کرد، و سقف انتقالهای مالی برای اقلام غیر تحریمی را افزایش داد.

اتحادیه اروپا، همانند آمریکا، متعهد شده تا در طی شش ماه آینده تحریمهای جدیدی علیه ایران وضع نکند. این اولین گام در جهت پیدا کردن یک راه حلی دائمی برای برطرف کردن نگرانی ساخت بمب اتمی از سوی ایران است.

بر اساس تصمیم امروز اتحادیه اروپا، هر قرارداد جدید با شرکتهای ایرانی نباید بیش از این دوره شش ماهه اعتبار داشته باشد.