.
.
.

سرباز ژاپنی که جنگ جهانی دوم را 30 سال پس از پایان آن به تنهایی ادامه داد درگذشت

در 91 سالگی در بیمارستانی در توکیو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیرو اونودا، سرباز اطلاعاتی ثابت قدم ارتش ژاپن در جنگ جهانی دوم، که خود را به مدت 30 سال در جنگل‌های فیلیپین پس از پایان جنگ جهانی دوم پنهان کرده بود، در 91 سالگی درگذشت.

پس از آنکه «اوندولا» قانع شد که از محل اختفای خود در سال 1974 از جنگل‌های فیلیپین بیرون بیاید، در ژاپن همچون قهرمانان مورد استقبال قرار گرفت و مورد توجه رسانه‌های جهان قرار گرفت.

به نوشته روزنامه بریتانیایی گاردین، وی روز پنج شنبه گذشته به علت نارسایی قلبی در بیمارستانی در توکیو درگذشت.

اوندولا و سه سرباز تحت فرماندهی‌اش، که مامور حفاظت از یک جزیره فیلیپینی توسط ارتش ژاپن شده بودند، پس از آنکه نیروهای مشترک آمریکا و فیلیپین در این جزیره پیاده شدند، دستور دریافت کردند که تسلیم نشوند.

آن‌ها نیز به این فرمان وفادار مانده، تسلیم نشده و به جنگل پناه بردند.

این چهار تن جنگ را به نام امپراتور ژاپن به تنهایی به سبک چریکی ادامه داده و بیش از 30 تن را که گمان می‌کردند از نیروهای دشمن هستند، در این سال‌ها کشتند.

وجود این هسته کوچک چریکی ژاپنی در جنگل زمانی فاش شد که یکی از اعضای وفادار این گروه در سال 1950 تصمیم گرفت به تمدن برگردد، و آن‌ها را‌‌ رها کرد. آخرین همرزم وی در یک تبادل آتش در سال 1972 کشته شد.

انودولا پس از مرگ آخرین همرزمش تصمیم می‌گیرد نبرد را به تنهایی «علیه دشمن» ادامه دهد. تا اینکه چند سال بعد یکی از فرماندهان سابق وی با سفر به این جزیره او را قانع می‌کند که تسلیم شود چون جنگ پایان یافته است.وی از جنگل بیرون آمده و خود را به مقامات فیلیپین تسلیم می‌کند.فردیناند مارکوس، رئیس جمهوری وقت فیلیپین، این سرباز مصمم و ثابت قدم را از جرایم قتل‌هایی که در این سال‌ها به علت شرایط خاص مرتکب شده بود، مورد عفو قرار داد.

این سرباز مصمم پس از 30 سال با‌‌ همان لباس، شمشیر سامورایی و کلاهی که به وی اعطا کرده بودند، تسلیم شد. زمانی که مقامات ارتش ژاپن به وی این وسایل را داده بودند، به وی دستور داده بودند که تحت هیچ شرایطی، نه تسلیم شود و نه خودکشی کند و وی تا آخرین لحظه طبق رسوم سامورایی، به این دستور وفادار ماند.

به نوشته گاردین، یک سخنگوی دولت ژاپن اراده محکم این سرباز را ستود.

اونودا، همانند بسیاری دیگر از سربازان ژاپنی که در مناطق دور خدمت می‌کردند از واحد‌های خود جدا شده و به جنگ ادمه دادند و خبر تسلیم ژاپن را از تبلیغات فریبکارانه دشمن قلمداد می‌کردند.

انودا پس از 30 سال زندگی در جنگل، زندگی مدرن ژاپن سال 1974 به مذاقش خوش نمی‌آید، به برزیل رفته و یک گاو داری می‌خرد. مدتی در آنجا زندگی می‌کند، سپس به ژاپن برگشته و تا آخر عمر را در کشورش سپری می‌کند.

او در ژاپن چند مدرسه برای آموزش روش‌های زنده ماندن در شرایط سخت تاسیس کرد.