.
.
.

تاکید روسیه بر ضرورت حضور ایران در کنفرانس بین المللی صلح سوریه

لاووروف در کنفرانس مشترک مطبوعاتی با ظریف بیان داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، بر ضرورت حضور ایران در کنفرانس بین المللی صلح سوریه موسوم به ژنو2 تاکید کرد.

این در حالی است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران تاکید کرد، تهران تنها در صورت دعوت شدن و بدون پیش شرط، در کنفرانس شرکت خواهد کرد.

لاوروف روز پنجشنبه 16-1-2014 در کنفرانس مشترک خبری که با ظریف در مسکو برگزار کرد، گفت نمی‌توان ایران را در تلاش‌های صورت گرفته برای حل و فصل بحران سوریه نادیده گرفت.

ایران و روسیه دو متحد نظام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند. کنفرانس بین المللی صلح سوریه، قرار است دوم بهمن ماه بنا بر توافق میان آمریکا و روسیه برگزار شود.

ایران تا کنون به کنفرانس دعوت نشده است. مقام‌های آمریکایی می‌گویند شرط حضور ایران این است که نتایج کنفرانس ژنو1 را که سال گذشته برگزار شد و در آن بر سر تشکیل دولت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل توافق شد، بپذیرد.

لاوروف در کنفرانس خبری افزود که مذاکرات با همتایان ایرانی و سوری‌اش به این معنی نیست که طرح مشترکی برای حل و فصل بحران سوریه دارند. او افزود: "امروز با جواد ظریف مذاکره می‌کنیم. فردا هم با ولید المعلم گفت‌و‌گو می‌کنیم. این به معنی وجود طرح سه جانبه نیست".

او درباره کنفرانس ژنو 2 گفت: "روشن است که نیازمند برگزاری بیش از یک دور مذاکرات هستیم. کنفرانس 22 ماه جاری ژانویه (2 بهمن) پایان نمی‌یابد بلکه آغاز خواهد شد".

لاوروف تاکید کرد که ایران باید بخشی از تلاش‌های مشترک برای حل و فصل بحران سوریه باشد.

از سویی ظریف با بیان اینکه ایران تنها در صورت دعوت شدن، در کنفرانس ژنو2 شرکت خواهد کرد، باردیگر وی امیدواری کرد که این کنفرانس نتیجه بخش بوده و آغازی برای روند مذاکره میان طرف‌های درگیر در سوریه باشد.

وزیر امور خارجه ایران ادامه داد که دولت سوریه، هیچ پیش شرطی پیش از آغاز مذاکرات نمی‌پذیرد.

اپوزیسیون سوریه خواهان دریافت تضمین‌هایی است مبنی بر اینکه بشار اسد در آینده سوریه، نقشی نخواهد داشت.

ظریف و ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه، به همراه یکدیگر به مسکو سفر کرده اند.

وزیر امور خارجه ایران چهارشنبه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در دمشق دیدار کرده بود و بر حمایت تهران از دمشق در تلاش‌هایش برای نتیجه بخش بودن کنفرانس ژنو2 تاکید کرده بود.