.
.
.

جنرال موتورز آمریکا سال گذشته 9.7 میلیون خودرو فروخت

بازگشت دوباره غول خودرو سازی آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شرکت جنرال موتورز (جی ام) آمریکا روز سه شنبه 14 ژانویه اعلام کرد سال گذشته میلادی 9.7 میلیون خودرو در سراسر جهان فروخته است، و به این ترتیب از رقیب خود شرکت فولکس واگن آلمان پیشی گرفته، ولی هنوز احتمالا در پشت سر شرکت ژاپنی تویوتا جای دارد.

جی ام توانست با وجود رکود اقتصادی در اروپا، آمریکای لاتین و بخشهایی از آسیا فروش جهانی خود را 4 درصد افزایش دهد.

فروش در دو بازار اصلی، آمریکا و چین، به ترتیب 7 و 11 درصد افزایش یافت.

واحد شورولت جی ام با فروش 4.98 میلیون خودرو و کامیون رکورد زد، در حالیکه واحد لوکس کادیلاک جی ام با فروش 50 هزار خودرو فقط در کشور چین توانست رشدی 28 درصدی را ثبت کند.

فروش 2013 شرکت رقیب فولکس واگن 9.5 میلیون خودرو بود. اگرچه شرکت تویوتا هنوز آمار فروش سال گذشته خود را اعلام نکرده، اما بر اساس فروش 11 ماهه پیش بینی می شود که این شرکت برای اولین بار در تاریخ صنعت خودرو سازی از مرز فروش 10 میلیون خودرو در سال بگذرد.

دن اممان، قائم مقام رئیس هیات مدیره جی ام به خبرگزاری فرانسه گفت: "فروش قوی در بازار آمریکا و چین رشد سال 2013 این شرکت را تضمین کرد."

بیوک و اوپل، دو مدل دیگر تولیدی جی ام، توانستند هریک بیش از یک میلیون خودرو بفروشند.

این سال خوب نشانه ای از خروج جی ام از ورشکستگی و رهن دولتی است که با بحران مالی سال 2008 پیش آمد.

از سوی دیگر این موفقیت، کار را برای مدیر عامل بعدی جی ام، خانم ماری باررا دشوار خواهد کرد. باررا 51 ساله کارش را روز پنجشنبه آینده آغاز می کند و او اولین زنی است که مدیریت یک شرکت بزرگ خودروسازی را به عهده می گیرد.

خانم باررا گفت که تاکید خود را بر طراحی و نیازهای مشتریان خواهد گذاشت.