.
.
.

تغییر شرح وظایف آژانس برای نظارت بر اجرای تعهدات ایران

آژانس مذاکرات اتمی با ایران را به تعویق انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز سه شنبه 14 ژانویه اعلام کرد که جلسه هفته آینده این آژانس با ایران برای برطرف کردن نگرانی ها از برنامه اتمی این کشور به 8 فوریه موکول شده است. آژانس هیچ دلیلی برای این تعویق ذکر نکرده است.

مذاکرات ایران با آژانس جدا از مذاکرات این کشور با شش قدرت جهانی بر سر برنامه بحث انگیز اتمی ایران است.

در نوامبر سال گذشته میلادی، ایران و آژانس یک قرارداد همکاری شش ماده ای امضا کردند، که شامل کارهایی بود که ایران باید در ظرف سه ماه آنها را انجام دهد، و از آنجمله دسترسی به دو سایت اتمی و تبادل اطلاعات را باید ذکر کرد.

در دیدار ماه گذشته، دو طرف تاریخ دیدار بعدی را برای 21 ژانویه و در تهران تعیین کرده بودند، تا در باره گامهای بعدی قرارداد مذاکره کنند. سخنگوی آژانس در یک ایمیل به خبرگزاری رویترز تایید کرد که این دیدار به تعویق افتاده است.

آژانس از ایران می خواهد تا در باره تحقیقات خود در زمینه ساخت بمب اتم توضیح دهد، اتهامی که ایران آنرا تکذیب می کند. ایران می گوید که برنامه اتمی اش صرفا صلح آمیز بوده است.

برکنار از این، ایران و شش قدرت جهانی- ایالات متحده آمریکا، فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین و روسیه- روز یکشنبه گفتند که اجرای توافقنامه 24 نوامبر از روز 20 ژانویه اجرایی خواهد شد. آژانس نقش عمده ای در این توافقنامه بازی میکند، زیرا باید اجرای تعهدات ایران در چارچوب این توافقنامه را تایید کند.

دو دیپلمات روز سه شنبه به رویترز گفتند که شورای حکام آژانس، متشکل از 35 کشور عضو، روز 24 ژانویه یک اجلاس فوق العاده تشکیل می دهد تا به بررسی شرح وظایف خود در ارتباط با نظارت بر توافقنامه شش ماهه ایران و شش دولت بپردازد.

تا کنون آژانس بطور منظم سایتهای اتمی ایران را مورد بازرسی قرار می دهد تا از غیرنظامی بودن عملیات حساس اتمی مطمئن شود.

اما آژانس اکنون باید تعداد بازدیدهای خود را افزایش داده، و از تاسیسات بیشتری هم بازدید کند، مانند سازندگان ایرانی تجهییزات غنی سازی اورانیوم. غنی سازی اورانیوم هم می تواند مصارف غیرنظامی و هم نظامی داشته باشد.

دیپلماتها می گویند افزایش وظایف آژانس هم بازرسان بیشتری می خواهد و هم بودجه آژانس باید به میزان 5 میلیون یورو افزایش یابد.