فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کاهش تحریمهای اتحادیه اروپا از 20 ژانویه آغاز می شود

  در صورت چراغ سبز آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  مقامات اتحادیه اروپا روز دوشنبه 13 ژانویه گفتند که این اتحادیه از روز 20 ژانویه، روز اجرایی شدن توافقنامه ژنو، کاهش تحریمهای ایران، و از آن جمله لغو تحریم بیمه نفتی، را به مرحله اجرا می گذارد.

  بر اساس توافقنامه 24 نوامبر ژنو، اتحادیه اروپا به مدت شش ماه تحریم بیمه و حمل نفت ایران، و همچنین تحریم تجارت مواد پتروشیمی، طلا و دیگر فلزات گرانبها را لغو خواهد کرد.

  توافقنامه از دوشنبه آینده اجرایی می شود، مشروط بر آنکه سازمان بین المللی انرژی اتمی، وابسته به سازمان ملل متحد، اجرای بخش ایران توافقنامه توسط این کشور را، که شامل محدود کردن فعالیتهای بسیار حساس اتمی است، تایید کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام اتحادیه اروپا گفت: "هرآنچه را که اتحادیه اروپا باید انجام دهد از 20 ژانویه اجرایی خواهد شد."

  بازارهای نفتی به ویژه موضوع بیمه مواد نفتی را از نزدیک دنبال می کند، زیرا گروه بیمه گران اروپایی بیشتر بازار تانکرهای نفتی را تحت پوشش دارند.

  این گروه که 95 درصد بیمه نفتکشها را در اختیار دارد گفت که از لغو تحریم ایران استقبال می کند، اما در بیمه کردن نفتکشهای ایرانی مورد به مورد عمل خواهد کرد.

  بر اساس این توافقنامه، کشورهای ثالث می توانند به خریدهای خود در سطح کنونی ادامه دهند، اما فروش بیشتر نفت ایران مجاز نمی باشد.
  کار بیمه نفتکشهای ایرانی پیچیده است، زیرا تعدادی از شرکتهای ایرانی و به ویژه شرکت ملی نفتکش ایران هنوز در تحریم هستند.

  شش قدرت مذاکره کننده با ایران امیدوارند که این توافقنامه به یک قرارداد جامع و نهایی با این کشور منجر شود.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران