.
.
.

استعفای مفتی اعظم قرقیزستان پس از پخش ویدیویی از ارتباط وی با یک زن

رحمت الله حاجی هرگونه رابطه نامشروع را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پخش یک ویدیو در اینترنت که رابطه جنسی مفتی اعظم قرقیزستان را با یک زن جوان نشان می داد باعث شد که وی از مقام خود کناره گیری کند.

مفتی اعظم قرقیزستان به شدت عمل خلاف شرع را رد کرده و در این باره گفت که کار اشتباهی نکرده و خانمی که در فیلم نشان داده می شود، همسر وی است.

وی گفت که در مقابل خداوند، مومن و روسفید است و این خانم در عقد نکاح شرعی وی قرار دارد. اما تظاهر کنندگان قرقیزی ادعای وی را رد کرده از وی خواستند از مقام خود استعفا دهد.

حدود 60 نفر که از پاسخ وی قانع نشده بودند، بیرون دفتر وی در بیشکک پایتخت قرقیزستان، تظاهرات کرده و از وی خواستند که از مقام خود استعفا دهد. آنها مفتی مفتی اعظم را متهم به عمل زنا کرده و گفتند طبق قانون قرقیزستان وی پیش از این با زن دیگری ازدواج کرده است و قوانین این کشور چند همسری را به رسمیت نمی شناسد.

گفتنی است، چند همسری براساس قوانین قرقیزستان ممنوع است، در صورتی که در اسلام داشتن 4 زن در آن واحد جایز و شرعی است. اما در قرقیزستان، تروتمندان و کارکنان عالیرتبه دولتی، بطور پنهانی چند زن اختیار می کنند.

رحمت الله حاجی مفتی، مستعفی قرقیزستان گفت که این ویدیو بدون علم او گرفته و پخش شده است. وی دولت را عامل پخش این ویدیو دانست و گفت دولت با این کار می خواهد کنترل زیارت حج سال آینده را به عهده گرفته و رقیبان خود را از در آمدهایی که از حجاج حاصل می شود، محروم کند.

وی افزود: "زندگی خصوصی وی را در منظر عام گذاشتن و وی را بدنام کردن، عملی غیر انسانی است".

رحمت الله حاجی یک سال پیش به عنوان مفتی اعظم قرقیزستان منصوب شد.

وی همچنین متهم است که سهمیه حجاج مفتی را فروخته و از این طریق پول زیادی بدون پرداخت مالیات به دست آورده است و تحقیقات درباره این اتهام حاجی توسط مقامات مربوطه در جریان است.

وی در چهار سال گذشته ششمین مفتی این کشور آسیای مرکزی است که پیش از پایان دوره خدمتش مجبور به استعفا شده است.
مدت خدمت هر مفتی در این کشور 5 سال است. به همین ترتیب مفتیان پیشین این کشور در پی اتهام های مربوط به فساد مالی مجبور به استعفا شده اند، حتی یکی از آنها پس از استعفا ربوده شد و مورد ضرب و شتم قرار گرفته بود.