.
.
.

شروع مذاکرات اتمی ایران و آمریکا پیش از انتخاب حسن روحانی

5 ملاقات در طی 9 ماه گذشته در دو کشور عمان و ژنو برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری رویترز پنجشنبه 2 دسامبر گزارش داد بیل برنز، دیپلمات ارشد آمریکا از 9 ماه پیش پنج بار با مقامات ایران در عمان و سویس مذاکرات مخفیانه داشته است.

بیل برنز، دیپلمات 57 ساله آمریکایی، از سال 2008 میلادی اولین تماسهای خود با دولت ایران را برقرار کرد.

او از دیپلماتهای ارشد وزارت امور خارجه آمریکاست که سه زبان عربی، فرانسوی و روسی را بخوبی میداند و حساس ترین ماموریت دولت اوباما را برعهده دارد: مذاکرات مخفی برای متقاعد کردن ایران به محدود کردن برنامه اتمی اش.

اگر او موفق به منصرف کردن ایران از ساختن بمب اتمی بشود، توافقنامه اتمی با ایران به درخشانترین برگ دوران 31 سال کاری او خواهد بود.

و اگر موفق نشود، اسرائیل و آمریکا به حمله نظامی به ایران کشانده می شوند و زبان منتقدان از سیاستهای واشنگتن در نرمش با ایران بجای تشدید فشارها باز می شود.

چهار وزیر امور خارج پیشین آمریکا بر این باورند که برنز بخاطر حساسیت های لازم در درک دیدگاههای ایران، و پافشاری بر منافع آمریکا، فرد مناسب برای این ماموریت است.

یک دیپلمات ایرانی، که نخواست نامش فاش شود، درباره برنز به رویترز گفت: "او ایران را خوب می شناسد، و به فرهنگ، انتظارات و موقعیت منطقه ای ایران آشناست. گاهی در جریان مذاکرات، بعضی از دیپلماتهای ایرانی عصبانی می شدند و او را تحت فشار میگذاشتند، اما او آرامش و متانت خود را حفظ می کرد."

برنز همراه با جیک سولیوان، مشاور امنیت ملی جو بایدن معاون اوباما، در طی 9 ماه گذشته 5 بار مخفیانه با مقامات ایرانی در عمان و سویس ملاقات کرده است.

ماموریت آنها فقط بعد از آنکه ایران و قدرتهای جانی در 24 نوامبر توافقنامه اتمی را امضا کردند علنی شد. بر اساس این توافقنامه ایران متعهد شد تا برنامه اتمی خود را برای مدت شش ماه محدود کند و در عوض واشنگتن هم حاضر شد تحریمها را تا سطح 7 میلیارد دلار تخفیف دهد.

منتقدان این توافقنامه را هدف گرفته اند، اما کاری با برنز ندارند. بعضی می گویند که ارزش تخفیف تحریمها بیش از آنی است که واشنگتن می گوید، و اهرم فشار آمریکا را از میان رفته است.