آمریکا 9 کشور را از قانون تحریم نفت ایران معاف کرد

در چارچوب توافق ژنو بین ایران و غرب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا روز جمعه 29-11-2013 اعلام کرد، کشورهای چین، هند، کره جنوبی، ترکیه و تایوان را از قانون تحریم نفت ایران معاف کرده است.

بنا به بیانیه وزارت خارجه آمریکا این کشورها به شرطی می توانند از قانون تحریم نفت معاف باشند که خرید نفت خام از ایران را کاهش دهند.

به گزارش خبرگزاری رویترز معافیت این کشورها از قانون تحریم ها به دنبال توافق اخیر ژنو میان اعضای مجموعه 5+1 (آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) با ایران، صورت می گیرد.

در مفاد توافق ژنو مقرر گردید که ایران پیشرفت برنامه اتمی اش را به مدت شش ماه متوقف کند و در مقابل این کشورها نیز برخی تخفیف های مالی در تحریم ها برای ایران قائل شوند.

در همین حال جان کیری وزیر امور خارجه آمریکا گفته هدف این است که دو طرف ظرف شش ماه به یک راه حل جامع برای رفع نگرانی در مورد برنامه اتمی ایران دست پیدا کنند.

جان کری افزود:" آمریکا براساس آن توافق تلاش های خود را برای کاهش از صادرات نفت خام ایران را برای شش ماه معلق می کند".

کری همچنین تاکید که آمریکا طی مدت شش ماه آینده همچنان تحریم هایی را که از پیش اعمال شده بود را ادامه خواهد داد تا مشخص شود که آیا دست یافتن به یک راه حل جامع برای برنامه اتمی ایران ممکن است یا نه؟".

کشورهای غربی و اسرائیل همواره ایران را به تلاش برای ساختن بمب اتمی متهم می کنند اما ایران همیشه تاکید می کند که برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید