گفت و گوی تلفنی اوباما و ملک عبد الله درباره توافقنامه اتمی ایران و گروه ۱+۵

کاخ سفید آمریکا اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید آمریکا اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور شامگاه چهارشنبه ۲۷-۱۱-۲۰۱۳ با ملک عبد الله بن عبد العزیز پادشاه سعودی تلفنی تماس گرفت و با او توافق اولیه اتمی ایران و گروه ۱+۵ را به بحث گذاشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از کاخ سفید، اوباما در این تماس تلفنی بر ضرورت پایبندی ایران به تعهدات خود بر پایه توافقنامه، تاکید کرد.

بنا بر این گزارش، ملک عبد الله و اوباما بر سر گفت و گوهای مستمر میان خود همزمان با ادامه مذاکرات با ایران به منظور دستیابی به توافقی بلند مدت به گونه ای که نگرانی های جامعه جهانی از برنامه اتمی تهران را برطرف کند، به توافق رسیدند.

بامداد یکشنبه ۲۴-۱۱-۲۰۱۳ پس از ۵ روز مذاکرات پیوسته میان ایران و گروه ۱+۵، دو طرف به توافقنامه ای اولیه با مدت زمان اجرای ۶ ماه به منظور حل و فصل پرونده اتمی تهران دست یافتند.

غرب ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی می کند. از همین رو تحریم های سختی علیه ایران وضع کرده است. ایران که بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد، می خواهد از راه مذاکرات به رفع تحریم ها دست یابد.

بر پایه توافق اولیه میان ایران و گروه ۱+۵، در ازای گام هایی از سوی تهران از جمله متوقف کردن غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم، بخشی از تحریم های ایران به حال تعلیق در می آید.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

پیشتر پادشاهی سعودی از زبان یک مقام مسئول در وزارت خارجه خود اعلام کرده بود که در صورت وجود «حسن نیت» توافق اتمی میان ایران و گروه ۱+۵ می‌تواند گامی در مسیر حل و فصل فراگیر برنامه هسته‌ای تهران باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید