ژاپن و کره جنوبی هم منطقه دفاع هوایی چین را نادیده گرفتند

در پی پرواز بمب افکنهای بی52 آمریکا بر فراز این منطقه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پروازهای ژاپن و کره جنوبی روز پنجشنبه 28 نوامبر بر فراز منطقه دفاع هوایی چین به نادیده گرفتن بین المللی این منطقه در دریای شرق چین افزوده است، منطقه ای که چین قصد اعمال حاکمیت بر آن را دارد، اما کشورهای همسایه این کشور و آمریکا آنرا نادیده گرفته اند.

به گزارش یو.اس.ای.تودی، بی عملی چین در برابر این پروازها- که شامل پرواز دو بمب افکن بی52 آمریکا در روز سه شنبه هم میشود- برای این کشور ناراحت کننده بوده است. بعضی از رسانه های چینی روز پنجشنبه از دولت این کشور بخاطر نحوه برخورد با این موضوع انتقاد کردند.

پکن، بدون اطلاع قبلی، شنبه گذشته از هواپیماهای خارجی خواست تا هنگام عبور از شرق دریای چین هویت خود را اعلام و به دستورات چین توجه کنند و در غیر این صورت با پیامدهای آن روبرو شوند. منطقه اعلام شده از سوی چین با منطقه دفاعی ژاپن که از سال 1969 در این منطقه برقرار شده تداخل دارد.

اما وقتی که چند روز بعد پروازهای بی52 آمریکا این اخطار را جدی نگرفتند- آمریکا گفت که به مقررات چین عمل نکرده و در آینده هم نخواهد کرد- پکن با تاخیر گفت که شاهد این پروازها بوده و اقدامی نکرده است.

ارتش کره جنوبی روز پنجشنبه گفت که هواپیمایش از این منطقه عبور کرده اند بدون آنکه به چین اطلاع داده باشند و با هیچ مانعی روبرو نشده اند. ژاپن هم گفت که هواپیماهایش به پرواز بر فراز این منطقه ادامه داده اند، و فلیپین هم که مدتی است درگیر مناقشه شدید ارضی با چین است گفت که منطقه اعلام شده چین را نمی پذیرد.

تحلیلگران معتقدند که در حال حاضر چین امکانات لازم برای اعمال حاکمیت خود بر این منطقه را ندارد. اما بسیاری بر این باورند که چین یک برنامه بلند مدت برای شناسائی این منطقه و افزایش تدریجی اخطارها و احتمالا در نهایت اقدامات تاکیدی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید