تمام بانکهای ترکیه میتوانند با ایران معامله کنند

به گفته وزیر اقتصاد ترکیه در استانبول

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر اقتصاد ترکیه گفت که با توافق ایران و قدرتهای جهانی بر سر برنامه اتمی این کشور و تخفیف تحریمهای اقتصادی، تمامی بانکهای ترک میتوانند از این پس با ایران کار کنند.

توافق اتمی ژنو بخشی از تحریمهای تجاری ایران را تخفیف میدهد، تحریمهایی که بر اساس برآوردهای کاخ سفید آمریکا، بیش از نیمی از صادرات نفتی ایران را قطع کرده و از ابتدای سال 2012 میلادی حدود 80 میلیارد دلار درآمد نفتی ایران را کاهش داده است.

بانک دولتی "هالک بانک" ترکیه، که یکی از بزرگترین بانکهای این کشور و از معدود موسسات مالی است که به رغم تحریمهای آمریکا در این مدت به معامله با ایران ادامه داد.

به گزارش رویترز، ظفر چاگلایان، وزیر اقتصاد ترکیه در استانبول گفت: "به دلیل فشارهای ایالات متحده آمریکا، بانکهای خصوصی نمیتوانستند با ایران معامله کنند. اکنون که این مانع برداشته شده، نه فقط هالک بانک، که تمامی بانکها ترکیه میتوانند پرداختهای خود به ایران را انجام دهند."

این اولین اظهار نظر مقامات ترکیه در باره توافق اتمی ایران و تاثیر آن بر فعالیت بانکهای آن کشور است.

بر اساس برگه حقایق آمریکا در باره توافق اتمی یکشنبه گذشته، شش قدرت جهانی دست به تخفیف "محدود، موقت، هدفمند و برگشت پذیر" تحریمهای ایران زدند و در مقابل قرار است ایران هم برنامه اتمی خود را محدود کند. اما در این برگه آمده است که "ساختار" اصلی تحریمها شامل تحریم نفتی، مالی و بانکی حفظ می شود.

از جمله معاملات هالک بانک ترکیه پرداختهای مالی پالایشگاههای هند به ایران است. این پالایشگاهها تا فوریه گذشته از این کانال برای پرداخت پول نفت وارداتی خود از ایران استفاده میکردند، و اکنون این کانال دوباره میتواند باز شود.

در ماه فوریه آمریکا مجرای انتقال پول به ایران را تنگتر کرد و از خریداران نفت ایران خواست تا پول ایران را در بانکهای محلی و به ارز محلی کشور وارد کننده ذخیره کنند.

از ماه آینده هند میتواند واردات نفت خام خود را از ایران از سر بگیرد و از هفته آینده انتقال میلیاردها دلار بدهی های خود به ایران را آغاز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید