باسم یوسف کمدین مصری برنده جایزه بین المللی آزادی مطبوعات 2013 شد

در کنار جانت هنستروزا از اکوادر، ندیم سنیر از ترکیه و نگوین وان های از ویتنام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

باسم یوسف طنزپرداز معروف مصری و مجری برنامه تلویزیونی "البرنامج" در این کشور، برنده جایزه بین المللی "مطبوعات آزاد" سال 2013 شد.

او به همراه سه چهره رسانه ای دیگر از کشورهای اکوادر، ویتنام و ترکیه روز سه شنبه 26 نوامبر، از سوی "کمیته حمایت از روزنامه نگاران" به عنوان برنده گان این جایزه معرفی شدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، کمیته حمایت از روزنامه نگاران که مقر آن در نیویورک است، باسم یوسف کمدین معروف مصری، جانت هنستروزا هنرمند زن از اکوادور، ندیم سنیر خبرنگار ترک، و نگوین وان های وبلاگ نویس ویتنامی را به عنوان برندگان جایزه بین المللی آزادی مطبوعات سال 2013 معرفی کرد.

باسم یوسف کمدین معروف مصری با شنیدن خبر اعطای جایزه "آزادی مطبوعات" به وی گفت: "واقعا شگفت انگیز است، بخصوص که من روزنامه نگار نیستم اما با عین حال این جایزه به من اهدا شده است".

او افزود: "من بیش از اندازه به این مسئله افتخار می کنم که نامم در کنار مبارزان آزادی در ترکیه، اکوادور و ویتنام قرار بگیرد".

پیش از این جان استوارت روزنامه نگار معروف آمریکایی باسم یوسف را به عنوان چهره ای رسانه ای به کمیته حمایت از روزنامه نگاران آزاد معرفی کرده بود.

کمیسیون بین المللی حمایت از روزنامه نگاران، مستقر در نیویورک، در گزارش خود آورده است که باسم یوسف به دلیل طنز پردازی های سیاسی و اجتماعی خود تحت فشار بوده و چند بار تحت پیگرد قانونی قرار گرفته است. همینطور جانت هنستروزا پس از آنکه مورد تهدید قرار گرفت، مجبور شد تا برنامه تلویزیونی خود را متوقف کند.

وی در برنامه تلویزیونی خود از اختلاس مالی بزرگ توسط یکی از نزدیکان رئیس جمهور اکوادر پرده برداشت. پس از این برنامه خود و خانواده اش تهدید به قتل شدند و برنامه اش را متوقف کرد.

به گزارش شبکه خبری "سی ان ان" روزنامه نگار ترک نیز به دلیل اتهام به فعالیت های "تروریستی" در حال محاکمه است و اگر اتهام او ثابت شود به 15 سال حبس محکوم خواهد شد.

سینر جایزه خود را به "هرانت دینک"، همکار وی که گفته می شود به دست سیستم امنیتی ترکیه کشته شده، اهدا کرد.

ندیم سینر که در روزنانه ترکیه "بوستا" قلم زنی می کرد، از طرف دولت اردوغان 2 سال زندان کشیده است و اکنون نیز به اتهام همکاری با "تروریسم" در انتظار محاکمه است.

دولت اردوغان می گوید گزارش های این روزنامه نگار به طرح توطئه با هدف براندازی حکومت رجب طیب اردوغان، کمک کرده و او در شوراندن مردم علیه حکومت دست داشته است.

سینر که در کشور خود به همکاری با تروریسم متهم است، گفت:" ترکیه با دستگیری 60 روزنامه نگار مقام اول دنیا را در بازداشت روزنامه نگاران، به خود اختصاص داده است".

نگوین وان های وبلاگ نویس ویتنامی که در حال گذراندن 12 سال زندان به اتهام تحریک مردم علیه دولت است، نتوانست به نیویورک سفر کند تا جایزه اش را بگیرد. اما فرزند او از طریق اسکایپ به مجریان مراسم اهدا جایزه گفت :" من و خانواده ام با شنیدن این خبر بسیار خوشحال شدیم و اکنون احساس امنیت بیشتری می کنیم".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید