فرانسه: بشار اسد در ژنو2 حضور نخواهد داشت

انصراف فرمانده ارتش آزاد سوریه از شرکت در ژنو2

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر امور خارجه فرانسه روز سه شنبه گفت که کنفرانس ژنو2 بدون حضور بشار اسد و گروههای تندروی مخالف او در ماه ژانویه برگزار خواهد شد.

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، این سخنان را یکروز پس از آن بیان کرد که آمریکا و روسیه حمایت خود از برگزاری کنفرانس صلح سوریه موسوم به ژنو2 را اعلام کردند و سازمان ملل متحد تاریخ 22 ژانویه را برای این کنفرانس تعیین نمود.

فابیوس در گفتگو با رادیو فرانسه گفت: "هدف از ژنو2 گفتگوهای تفننی در باره سوریه نیست، هدف توافق متقابل بین نمایندگان دولت سوریه- بدون بشار اسد- با نیروهای میانه روی مخالف او برای تشکیل یک دولت موقت است."

او گفت: "این کار مشکلی است، اما تنها راه حل ما برای حذف اسد و تروریستها" است که اشاره او به گروههای جهادی از مخالفان سوری بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اخضر ابراهیمی، میانجی بین المللی سوریه، گفت لیست شرکت کنندگان این کنفرانس که قرار است برای اولین بار دولت سوریه و مخالفان را بر سر یک میز بنشاند هنوز تهیه نشده است.

در همین حال، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه گفت که ایران برای حضور در ژنو2 آماده میشود.

ظریف به شبکه خبری پرس تی وی گفت: "بنظر ما شرکت ایران در ژنو2 نقش مهمی در حل مشکل سوریه خواهد داشت. ما همواره گفتیم که ایران بدون هیچ پیش شرطی در این کنفرانس شرکت خواهد کرد."

از سوی دیگر رهبر ارتش آزاد سوریه روز سه شنبه اعلام کرد که در کنفرانس صلح شرکت نخواهد کرد و در طول این گفتگوها به جنگ برای سرنگونی اسد ادامه میدهد.

انصراف ژنرال سلیم ادریس از شرکت در مذاکرات، نشان میدهد میانجیگران بین المللی کار دشواری برای گرد آوردن تمامی طرفهای درگیر در پای میز مذاکره خواهند داشت.

به گزارش اسوشیتدپرس، دولت سوریه در یک اظهار نظر در روز دوشنبه گفت که آماده شرکت در ژنو2 است، اما در عین حال یک "وظیفه قانون اساسی" برای حفاظت از مردم سوریه در مقابل آنچه که او "جنایتهای گروههای مسلح تروریست" خواند دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید