سازمان ملل متحد: تعیین 22 ژانویه برای برگزاری کنفرانس صلح سوریه

اعلام لیست دعوت شدگان در روزهای آینده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان ملل متحد روز دوشنبه اعلام کرد تاریخ کنفرانس صلح بین المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه برای 22 ژانویه تعیین شده، تا اولین گفتگوهای رو در رو بین دولت بشار اسد و مخالفان او برگزار شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل امیدوار است بتواند بر اساس موافقت نامه قدرتهای جهانی در ماه ژوئن گذشته، گذر صلح آمیز در سوریه به سوی یک دولت موقت و با اقتدار کامل بر نهادهای نظامی و امنیتی را به انجام برساند.

بان کی مون روز دوشنبه گفت: "ما با امید به ژنو میرویم."

بیانیه در باره سوریه در زمانی صادر میشود که اخضر ابراهیمی، میانجی صلح سوریه، با مقامات ارشد آمریکا و روسیه ملاقات کرد تا مذاکرات برای پایان دادن به جنگ را زنده کند، جنگی که تا کنون منجر به مرگ بیش از 100 هزار نفر شده است.

ابراهیمی، با کمک قدرتهای جهانی، سعی کرده تا کنفرانس صلح را در ماه مه گذشته برگزار کند و بعد امید داشت تا در ماه دسامبر آینده آنرا انجام دهد. یک سخنگو گفت که ابراهیمی قرار است عصر روز دوشنبه 25 نوامبر لیست دعوت شدگان به کنفرانس را اعلام کند.

مشارکت ایران در کنفراس صلح به یک مانع اصلی تبدیل شده، زیرا آمریکا با آن مخالف است، در حالیکه روسیه از حضور تهران در این کنفرانس حمایت میکند.

از سخنان بان کی مون روشن نیست که آیا ایران دعوت خواهد شد یا خیر. او گفت انتظار دارد "تمام طرفهای منطقه ای و بین المللی حمایت خود را از مذاکرات سازنده به نمایش بگذارند."

ابراهیمی قبلا خواسته بود تا ایران در این کنفرانس شرکت کند.

یک مقام آمریکائی گفت که جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

ابراهیمی، در روزهای پایانی هفته گذشته، بعد از ملاقات با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، روز یکشنبه با رهبران مخالف سوری هم دیدار کرد.

نبردهای گروهی و چند دستگی در میان مخالفان بشار اسد باعث شده تا این گروهها نتوانند نماینده واحدی را برای مذاکره در کنفرانس ژنو تعیین کنند.

روز جمعه نیروهای اسلامی سوریه بزرگترین ارتش شورشی این کشور را تشکیل دادند، و بار دیگر از فرماندهان مورد حمایت غرب سرپیچی کردند.

در همین حال والری آموس، رئیس کمکهای انساندوستانه سازمان ملل متحد خواستار تشکیل جلسه ای در ژنو شد تا به نیازهای مددکاران برای دسترسی به شهروندان محاصره شده سوری رسیدگی شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size