اوباما در باره راه حل فراگیر برنامه هسته ای ایران به نتانياهو اطمینان داد

پس از انتقاد شدید مقامات تل آویو از توافقنامه تهران و گروه 5+1

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز دوشنبه 25-11-2013 اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا با بنیامین نتانیاهو نخست اسرائیل درباره توافقنامه اولیه ایران و گروه 5+1 تلفنی به گفت و گو پرداخته است.

"جاش ارنست" سخنگوی کاخ سفید گفت که اوباما و نتانیاهو در این گفت و گو بار دیگر بر هدف مشترک خود مبنی بر جلوگیری از دست یابی ایران به سلاح هسته ای تاکید کردند.

دولت اسرائیل پس از امضای توافق نامه میان گروه 5+1 و ایران به شدت از کشورهای غربی انتقاد کرد. نتانیاهو این توافقنامه را "اشتباه تاریخی" عنوان کرد.

این در حالی است که کشورهای امضا کننده توافقنامه با ایران ، با ابراز خشنودی خود ، این توافقنامه را به عنوان گامی در جهت از بین بردن خطر احتمال جنگ میان کشورهای غربی و ایران دانسته اند.

سخنگوی کاخ سفید افزود:" در چارچوب مشورت با دوستان اسرائیلی مان ، اوباما به نتانیاهو گفته است که مایل است آمریکا و اسرائیل فورا گفت و گوهایی را با هدف بررسی یک راه‌ حل فراگیر، آغاز کنند".

ارنست همچنین گفت:" اوباما تأکید کرده است که گروه 1+5 برای دستیابی به توافقی دائم، مسالت آمیز و فراگیر تلاش خواهند کرد تا راه‌ حلی برای برطرف کردن نگرانی‌های جامعه جهانی درباره برنامه هسته‌ای ایران پیدا کند."

اسرائیل و برخی کشورهای غربی بر این باورند که ایران اهداف نظامی را از برنامه هسته ای خود دنبال می کند. اما تهران این اتهامات را نفی می کند و بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد.

ارنست نسبت به احتمال اعمال تحریم های جدید علیه ایران از سوی کنگره آمریکا ابراز نگرانی کرد، اما از پاسخ به این سوال که آیا اوباما تصمیم احتمالی کنگره را وتو خواهد کرد یا خیر ، امتناع نمود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید