جزئیات توافق اتمی ایران با گروه ۱+۵ در مذاکرات ژنو

بر پایه آنچه که منابع خبری و دیپلماتیک اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ایران و گروه ۱+۵ متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان ، سرانجام بامداد یکشنبه ۲۴-۱۱-۲۰۱۳ به توافق اولیه اتمی که مدت زمان اجرای ان ۶ ماه است، دست یافتند.

بر پایه آنچه که منابع خبری و دیپلماتیک اعلام کردند، متن توافقنامه به این شرح است:

جامعه بین الملل حق مردم ایران را برای دستیابی به انرژی صلح آمیز اتمی، به رسمیت می شناسد.

ایران تبدیل ذخیره خود از اورانیوم غنی سازی شده به میزان ۲۰ درصد را به اکسیدی که نمی توان آن را در تسلیحات اتمی به کار برد آغاز می کند یا این که به درصدی پایین تر از غلظت فعلی می رساند. (اورانیوم غنی سازی شده به نسبت ۲۰درصد می تواند به راحتی به اورانیوم با غلظت ۹۰ درصد برای ساخت بمب اتم تبدیل شود)

ایران حق ندارد ذخایر اورانیم غنی سازی شده خود با درصد پایین را افزایش دهد. سانترفیوژهایی که غنی سازی بالای ۵ درصد انجام می دهند، متوقف خواهند شد. ایران هیچ سانترفیوژ جدیدی نصب نمی کند و سانترفیوژهای جدید جایگزین سانترفیوژهای قدیمی نمی شوند.

ایران حق ندارد نیروگاه های غنی سازی اورانیوم را افزایش دهد. ایران باید سانترفیوژهای جدیدی که قابلیت نصب سریع در صورت به بن بست رسید مذاکرات را دارد، جمع آوری کند.

ابتدا بازرسی های روزانه از نیروگاه های اتمی نطنز و فردو صورت خواهد گرفت که پس از آن به بازرسی های هفتگی تبدیل خواهد شد. بازرسان اجازه دستیابی به پایگاه های ساخت سانترفیوژ، معادن اورانیوم، دستگاه های استخراج اورانیوم و اطلاعات مراحل ساخت نیروگاه اتمی اراک را خواهند داشت.

ایران با برخی از مفاد موجود در ''پروتوکل الحاقی'' که توافق نامه ای میان آژانس بین المللی انرژی سازمان ملل است با آژانس بین المللی انرژی اتمی موافقت می کند.

ایران باید اطلاعات مفصلی درباره طرح نیروگاه ها و تاسیسات اتمی خود ارائه داده و در جریان توافق موقت به ساخت نیروگاه اتمی اراک ادامه ندهد و در جریان توافق اولیه آن را نابود کرده یا نابودی آن را آغاز کند. (ایران اگر تصمیم بگیرد به سرعت موادی را برای ساخت اسلحه اتمی تولید کند، بدون توافقنامه موقت به چندین هفته و یا چندین ماه بیشتر نیاز دارد، اما با میزان کمتری از اورانیوم غنی سازی شده با نسبت بالا و شمار کمتری از سانترفیوژها و تعداد بیشتری از بازرسان، قدرت های جهانی زمان بیشتری برای جلوگیری از چنین تلاشی را خواهند داشت.)

در مدت اجرای توافق موقت، ایران در مجموع امکان دریافت ۶ تا ۷ میلیارد دلار از اموال بلوکه شده خود برای تامین مایحتاج مردم را خواهد داشت و راه ایران برای دستیابی به اموال مرتبط با نیازهای انسانی، بازتر خواهد بود.

همچنین تحریم های صادرات مواد پتروشیمی ایران متوقف خواهد شد و اجرای تحریم های مرتبط با خرید و فروش طلا و فلزات ارزشمند با ایران نیز به حالت تعلیق در خواهد آمد. بیشتر تحریم هایی که بر صنعت خودروسازی ایران اثر می گذارد متوقف می شود.

بخشی از تحریم های صنعت هوایی ایران تعلیق خواهد شد از جمله تحریم های مرتبط با بیمه یا قطعات هواپیماهای مسافربری که به سلامت پروازهای غیر نظامی مرتبط است.

می توان از اموال ایران برای خرید ابزارهای پزشکی توسط این کشور برداشت کرد.

غرب نظارت خواهد کرد تا خریدهای ایران از شرکت های به رسمیت شناخته شده صورت گیرد نه از شرکت های مجهول یا دارای انگیزه های مشکوک.

تمام این توافق ها محدود، موقت و قابل بازگشت است. قدرت های جهان به تحریم های بانکی و نفتی ایران ادامه خواهند داد. اگر ایران به تعهدات خود پایبند نماند روند توافق عکس خواهد شد و در صورت نقض توافق تحریم های جدیدی وضع خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید