ایران و گروه ۱+۵ بر سر برنامه اتمی تهران به توافق رسیدند

در آغاز پنجمین روز مذاکرات ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

طرف های حاضر در مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ در ژنو از دستیابی به توافق با تهران پس از چهار روز گفت و گو خبر داده اند.

در حقیقت مذاکرات بامداد یکشنبه ۲۴-۱۱- ۲۰۱۳ در پی مذاکراتی که از روز چهارشنبه ۲۰ نوامبر آغاز شده بود، حاصل شده است.

مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون سخنگوی وزارت امور خارجه اتحادیه اروپا در صفحه توئیتر خود نوشته است که ایران و گروه ۱+۵ به توافق رسیده اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و سرپرست تیم ایران در مذاکرات در حساب کاربری توئیتر خود با تایید این خبر نوشته است: ''به توافق دست یافتیم.''

خبرگزاری رویترز به نقل از لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه هم از توافق میان قدرت های بزرگ و ایران بر سر برنامه اتمی تهران خبر داده است.

عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکرات اتمی ایران نیز در حساب کاربری توئیتر خود نوشته است که در توافق صورت گرفته ''حق غنی سازی اورانیم ایران به رسمیت شناخته شده است.''

این توافق، نخستین توافق میان ایران و جامعه جهانی بر سر برنامه اتمی تهران در مذاکراتی است که حدود ۱۰ سال به طول انجامیده است.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند، از همین رو تحریم های سختی علیه این کشور اعمال کرده تهران اما با اصرار بر مسالمت آمیز بودن برنامه اتمی خود سعی دارد از راه مذاکرات، به کاهش یا پایان تحریم دست یابد.

این سومین دور از مذاکرات در ژنو پس از آغاز ریاست جمهوری حسن روحانی در ایران است.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ طرف مذاکره با ایران را تشکیل می دهند.

ایران در طول این مذاکرات بر ''به رسمیت شناختن حق خود در غنی سازی اورانیوم'' اصرار داشت. گزارش ها حاکی از آن است که در این باره دو طرف به راحل حلی میانه دست یافته اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید