''نیویورک تایمز'' جزئیات پیش نویس توافق احتمالی گروه ۱+۵ را منتشر کرد

به نقل از یک دیپلمات غربی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه آمریکایی ''نیویورک تایمز'' به نقل از یک دپیلمات غربی جزئیات پیش نویس توافق احتمالی ایران با گروه ۱+۵ را در مذاکرات اتمی ژنو منتشر کرده است.

بنا بر این گزارش، توقف غنی‌سازی ۲۰ درصد اورانیوم در ایران و کاهش آن به حد ۳.۵ درصد، توقف ساخت راکتور آب سنگین اراک و موافقت با بازرسی‌های گسترده در ازای آزادسازی ۳.۶ میلیون دلار درآمد بلوکه‌شده نفتی، رفع تحریم پتروشیمی، طلا، فلزات گرانبها و تبادل قطعات هواپیما متن پیشنهادی به ایران در مذاکرات ژنو است، موارد مطرح شده در پیش نویس توافق احتمالی هستند.

''نیویورک تایمز'' بدون اشاره به نام مقام غربی که اطلاعات از جانب او منتشر شده، نوشته است که پیش نویس توافق احتمالی این گونه تنظیم شده است:

۱- بر اساس توافق پیشنهادی با ایران، تهران اورانیوم غنی‌شده موجود خود را طی شش ماه رقیق کرده و یا به میله سوخت تبدیل می‌کند.

۲- از ایران توقف ساخت رآکتور آب سنگین اراک خواسته شده است.

۳- ایران موافقت کرده سانتریفیوژهای پیشرفته نسل دوم بیشتری برای غنی سازی نصب نکند و ۱۰۰۰ سانتریفیوژ موجود نصب شده را استفاده نکند.

۴-تهران با بازرسی‌های فراگیر موافقت کرده است.

۵- در ازای این توافقات، ایران ۳.۶ میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را طی شش ماه بدست آورده و تحریم‌های قطعات خودرو، طلا و فلزات گرانبها، پتروشیمی و قطعات هواپیما برداشته می‌شود اما تحریمهای نفتی و بانکی باقی می‌ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید