وزرای خارجه بریتانیا و فرانسه برای مشارکت در مذاکرات اتمی با ایران به ژنو می روند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش ها حاکی از آن است که لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا نیز برای مشارکت در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران، به ژنو خواهند رفت.

این در حالی است که پیشتر اعلام شده بود که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در گفت و گوها به منظور کاهش اختلاف ها بر سر توافق اتمی با ایران. به ژنو خواهد رفت.

بعد از ظهر جمعه سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، خود را به ژنو رسانده بود.

مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ جمعه ۲۳-۱۱-۲۰۱۳ برای سومین روز خود ادامه یافت. منابع غربی گفته اند که به راه حلی میانه بر سری یکی ازعمده ترین موارد اختلاف که به رسمیت شناختن حق ایران در غنی سازی اورانیوم است، دست یافته اند.

در دور پیشین مذاکرات که هفتم تا دهم نوامبر برگزار شده بود هم به جز چین که معاون وزیر امور خارجه اش حاضر شد، دیگر وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ حضور یافتند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

پیشتر مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به رادیو اروپای آزاد گفته بود در صورت نزدیک شدن توافق، کشورهای عضو گروه ۱+۵ در ژنو حاضر خواهند شد.

در دور گذشته مذاکرات در حالی که گمانه زنی ها از احتمال دستیابی به توافق حکایت می کرد، در لحظات آخر، گفت و گوها بدون توافق پایان یافت. گفته می شود در آن دور از مذاکرات، موضع شدید فرانسه یکی از مهمترین دلایل عدم دستیابی به توافق بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید