کرملین: پوتین گفتگوهای جدید ایران را "فرصتی واقعی" میداند

در تماس تلفنی با حسن روحانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در گفتگو با همتای ایرانی خود حسن روحانی، روز دوشنبه 18 نوامبر گفت که "یک فرصت واقعی" برای حل رویارویی دهساله ایران بر سر برنامه اتمیش پیش آمده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پوتین در تماس تلفنی خود با روحانی از او خواست تا در دور بعدی مذاکرات اتمی، که چهارشنبه آینده در ژنو پایتخت سویس برگزار میشود، بحران سوریه را هم مطرح کند.

در بیانیه کرملین آمده است: "پوتین تاکید کرد که یک فرصت واقعی برای حل این مشکل دیرپا پیدا شده است."

کرملین افزود که روحانی هم به نقش روسیه در گفتگوهای 5+1 "جایگاه بالایی" میدهد. روسیه و دیگر اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان اعضای گروه 5+1 است که با ایران بر سر برنامه اتمی این کشور مذاکره میکند.

آخرین دور مذاکرات ایران و قدرتهای جهانی در ابتدای ماه جاری میلادی به گونه ای شگفت انگیز به یک چارچوب توافقی برای تعلیق بعضی از اجزاء برنامه اتمی ایران در مقابل لغو جزئی تحریمها نزدیک شد.

مفاد و امکان دستیابی به یک توافق با ایران بشدت مورد مخالفت بنیامین نتانیاهو،نخست وزیر اسرائیل و بعضی از اعضای قدرتمند کنگره آمریکا قرار گرفته است.

نتانیاهو در گفتگوهایش با فرانسوا هولاند، نخست وزیر فرانسه در روز یکشنبه، با هر توافقی که شامل لغو جزئی تحریمها باشد مخالفت کرد و آنرا به ضرر مذاکرات اتمی با ایران دانست.

رئیس دولت اسرائیل در طی هفته جاری به دیپلماسی تهاجمی خود ادامه خواهد داد، و قرار است که او روز چهارشنبه در مسکو با پوتین دیدار کند و روز جمعه هم جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا را بحضور بپذیرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید