قیمتهای نفت پیشاپیش گفتگوهای اتمی ایران کاهش یافت

با احتمال رسیدن به توافق در مذاکرات آتی و افزایش عرضه نفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قیمتهای نفت روز دوشنبه 18 نوامبر در پیشاپیش گفتگوهای جدید بین المللی بر سر برنامه اتمی ایران کاهش یافت و به گفته تحلیلگران نگرانیها در مورد عرضه نفت را تخفیف داد.

روز دوشنبه قیمت نفت شاخص وست تکزاس با 28 سنت کاهش به 93.5 دلار برای تحویل در ماه دسامبر رسید، و قیمت نفت برنت دریای شمال هم با 68 سنت کاهش به 107.8 دلار برای هر بشکه در بازار لندن معامله شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لوسی سایدبوتام، کارشناس شرکت مشاوره انرژی ایننکو بریتانیا، گفت: "با برقراری مجدد گفتگو بین ایران و قدرتهای جهانی بر سر برنامه اتمی ایران در این هفته، و با این امیدواری که رسیدن به یک توافق در این گفتگوها به افزایش عرضه نفت در بازار جهانی خواهد انجامید، قیمت نفت برنت امروز کاهش یافت."

"افزایش بزرگ صادرات نفت سعودی در سه ماهه سوم سال جاری هم قیمتهای نفت را پائین آورده، زیرا سعودی اکنون در بالاترین سطح صادرات نفتی خود طی هشت سال گذشته است."

گفتگوهای ایران با گروه 5+1 – بریتانیا، فرانسه، ایالات متحده، روسیه، چین و آلمان- روز چهارشنبه 20 نوامبر و بعد از آنکه دور قبلی نتوانست به توافقی بیانجامد، از سرگرفته خواهد شد.

دیپلماتهای ارشد میگویند که دو طرف به یک توافق موقت نزدیک شده اند که بر اساس آن ایران، که یک تولید کننده عمده نفت است، بخشهایی از برنامه اتمی خود را تعلیق میکند و در عوض بعضی از تحریمهای فلج کننده این کشور برداشته میشود.

اسرائیل و غرب به ایران بدگمانند که در پی دستیابی به توانایی تولید سلاح اتمی در قالب برنامه غنی سازی اورانیوم خود است، در حالی که ایران به صلح آمیز بودن هدفهای خود اصرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید