پاکستان دستور رسیدگی به خشونتهای فرقه ای را صادر کرد

با کشته و زخمی شدن تظاهرکنندگان در روز عاشورا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گفته مقامات پاکستانی، روز یکشبنه 17 نوامبر دستور رسیدگی به خشونتهای فرقه ای در شهر راولپندی صادر شد. درگیریهای روز جمعه این شهر 9 کشته و 60 زخمی بر جای گذاشت.

درگیریهای روز جمعه در شهر نظامی راولپندی زمانی روی داد که هیاتی از مسلمانان شیعه مراسم روز عاشورا را بجا میآوردند و همزمان مراسمی در یک مسجد سنی هم برگزار میشد.

دو گروه با یکدیگر و با نیروهای انتظامی درگیر شدند و به تیراندازی پرداختند.

شهر راولپندی بعد از این درگیری کاملا تحت حکومت نظامی قرار گرفت، و نیروهای بسیاری در این شهر و دو شهر جنوبی مولتان و چیشتیان مستقر شدند.

مقامات قضائی به خبرگزاری فرانسه گفتند قاضی مامون الرشید از دادگاه عالی لاهور مسئول رسیدگی به درگیریهای روز جمعه شده است.
به گزارش تلویزیون رسمی پاکستان، شهباز شریف وزیر اعظم استان پنجاب پاکستان که خشونتهای روز جمعه در آن اتفاق افتاد، با رهبران مذهبی در راولپندی به گفتگو نشست و راههای پرداخت غرامت به خانواده قربانیان این حوادث را مورد بحث قرار داد.

ساکنان مناطق حکومت نظامی اکنون با کمبود مواد غذایی روبرو هستند، و سه ساعت برداشتن آن در ساعات پایانی روز شنبه، به دلیل بسته بودن مغازه ها، نتوانست مشکل آنها را حل کند.

یکی از ساکنان شهرکهای اطراف به خبرگزاری فرانسه گفت: "تمام مغازه ها، نانوائی ها، و رستورانها بسته و راهها خلوت است و من با کمبود مواد غذایی و دیگر مایحتاج روبرو هستم."

او گفت: "شب گذشته به ناگهان اعلام شد که حکومت نظامی برای چند ساعت لغو شده و عده کمی به خیابانها آمدند، اما چون مغازه ها تعطیل بود آنها دست خالی به خانه بازگشتند."

درگیریهای فرقه ای در پاکستان بسیار رایج است، و گروههای تندروی سنی که به القاعده و طالبان در ارتباط هستند به تجمع های شیعیان حمله میکنند. شیعیان 20 درصد جمعیت عمدتا مسلمان پاکستان را تشکیل میدهند.

پاکستان در روز جمعه که مصادف با عاشورای حسینی بود نیروهای زیادی را در سراسرکشور بکار گرفته بود تا جلوی حملات تروریستی به هیاتهای عزادار شیعی را بگیرد.

ماه محرم تا 5 دسامبر ادامه دارد و دوران پر تنشی است. سپاهیان خلیفه یزید در سال 680 پس از میلاد در کربلا حسین ابن علی، نوه پیغمبر را کشتند و شیعیان همه ساله در این ایام به عزاداری مپردازند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید