شهر توفان زده فیلیپین کار بخاک سپاری گروهی را آغاز کرد

وضعیت دشوار امنیتی و نبود وسایل حمل نقل برای کمکرسانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شهر توفان زده تاکلوبان روز پنجشنبه 14 نوامبر دست به تدفین گروهی کشتگان این شهر زد که به نمادی از مصیبت وارده به فیلیپین تبدیل شده. 11.5 میلیون نفر در این کشور از توفان آسیب دیده اند.

به گزارش رویترز، کمکها تدریجا بدست 545 هزار آواره توفان هایان میرسد که 6 روز پیش جزایر شرقی فیلیپین را درنوردید و هزاران نفر را کشت. بیشترین تلفات در استان لیته و پایتخت آن تاکلوبان رویداده است. هنوز اجساد بسیاری در کنار خیابانها و در زیر آوارها مانده اند.

در بیرون ساختمان شهرداری تاکلوبان، کیسه های اجساد کشته شدگان چیده شده که منتظر به خاکسپاری در گورستان این شهر هستند. بوی مرگ فضای شهر را پر کرده است.

در اولین عملیات بخاکسپاری 30 کیسه جسد بدون مراسم مذهبی در داخل یک گور قرار گرفتند.

شهردار شهر گفت: "امیدوارم این آخرین باری باشد که چنین چیزی را میبینم." مقامات شهر سعی میکنند تا هویت کشته شدگان را مشخص کنند تا بستگان آنها در روزهای آینده بتوانند از سرنوشت عزیران خود مطلع شوند.

مقامات میگویند که فقط در شهر تاکلوبان 2357 نفر کشته شده اند، اما این رقم میتواند افزایش یابد.

والری آموس، رئیس کمکهای انساندوستانه سازمان ملل متحد که روز چهارشنبه از تاکلوبان دیدار داشت گفت 11.5 میلیون نفر از این توفان آسیب دیده اند، و این شامل کسانی میشود که عزیزان خود را از دست داده اند، زخمی شده اند، خانه آنها آسیب دیده، و یا کسب و کار یا وسایل معاش خود را از دست داده اند.

او روز پنجشنبه در شهر مانیل گفت: "وضع وخیم است...دهها هزار نفر در هوای باز زندگی میکنند... و در معرض باران و باد هستند."
او گفت لازم است سازمانهای کمکرسان در ظرف چند روز آینده به ارسال فوریتهایی مانند بیسکویت، چادر، آب آشامیدنی و خدمات بهداشتی اولیه بپردازند.

سربازان فیلیپینی هم در کنار کمکرسانان مشغول توزیع برنج و آب هستند. تیمهای چوب بر و جوشکار در کار برداشتن آوارها از جاده هستند، و فرودگاهها پر است از مسافرانی که مدتهاست در انتظار خروج از شهر بسر میبرند.

گرچه میزان کمکهای داخلی و بین المللی کم نیست، اما این کمکها به دلیل بسته بودن فرودگاه شهر در حال حاضر در مانیل پایتخت فیلیپین و یک شهر نزدیک در انتظار باز شدن راههای ارسال هستند. کمکهایی هم که به شهر تاکلوبان رسیده به علت نبود وسایل حمل نقل در کنار خیابانها انبار شده است.

در یکی از شهرهای آسیب دیده، مردم دست به غارت یک ابنار برنج زدند، ولی روز پنجشنبه پلیس اعلام کرد که وضعیت امنیتی اکنون بهتر شده است.

وزیر نیروی فیلیپین میگوید شش هفته طول خواهد کشید تا برق شهرهای توفان زده وصل شود. او گفت برای برقراری برق اول باید امنیت به شهرهای آصیب زده بازگردد تا کارگران بتوانند به تعمیر خطوط انتقال برق بپردازند. او گفت که روز چهارشنبه نیروهای ارتش مجبور به شلیک بسوی مردان مسلحی شدند که به یک پست برق نزدیک شده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید