عوامل ژئوپلتیک باعث بالا رفتن قیمت نفت شد

در پی عدم توافق ایران با قدرتهای غربی در مذاکرات ژنو2

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دلالان نفت روز چهارشنبه 13 نوامبر گفتند در پی نگرانی ها از تولید نفت ایران و لیبی قیمتهای جهانی نفت افزایش یافتند.

نفت دریای شمال با بیش از یک دلار افزایش به 107 دلار رسید و نفت وست تکزاس هم با افزایش 12 سنتی به 93 دلار برای هر بشکه افزایش یافت.

به گفته لوسی سایدبوتام از شرکت مشاوران انرژی ایننکو، "گفتگوهای جاری با ایران بر سر مناقشه اتمی تهران، و بی نتیجه ماندن آن باعث شده تا میلیونها بشکه نفت تحریم شده ایران وارد بازار نشود و همین موضوع قیمتهای نفت را افزایش داده است."

"نگرانی ها در مورد لیبی و سد کردن راه پالایشگاه زاویه بوسیله تظاهرکنندگان در روز گذشته هم در این افزایش قیمت نفت موثر بوده است."

سرمایه گذاران منتظر توافق بر سر برنامه اتمی ایران هستند که موجب خواهد شد تا تحریمها لغو شود و نفت بیشتری وارد بازار جهانی گردد.

آمریکا روز سه شنبه هشدار داد که تحریمهای تازه بر علیه ایران تلاشهای دیپلماتیک را از مسیر خود خارج میکند و خطر جنگ را افزایش میدهد.

این اظهارات نشان از سخت شدن موضع باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا در مقابل کنگره این کشور دارد، در حالیکه واشنگتن آماده دور تازه مذاکرات در اواخر ماه جاری میشود.

رئیس جمهور آمریکا قول داده که اجازه دستیابی به سلاح اتمی را به ایران نمیدهد، اما گفتگوهای ایران با شش قدرت جهانی در ژنو نتوانست منجر به توافقی بین دو طرف مذاکره کننده بشود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به کنگره آمریکا میرود تا در باره تداوم دیپلماسی با نمایندگان سخن بگوید.

قیمت نفت روز سه شنبه بخاطر گمانه زنی ها در باره پایان یافتن برنامه تشویق اقتصادی دولت آمریکا به پائین ترین حد خود در ظرف 5 ماه گذشته رسید.

دلیل دیگر کاهش قیمتها این گزارش هم بود که آمریکا تا سال 2015 به مقام بالاترین تولید کننده نفت صعود خواهد کرد و تولید نفت شیل این کشور رونق خواهد یافت. بر اساس این گزارش آمریکا تا سال 2035 تمام نیازهای نفتی خود را از تولید داخلی تامین خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید