اوباما و کامرون در باره دور بعدی مذاکرات هسته ای با ایران گفتگو کردند

پس از عدم توافق در مذاکرات ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید شامگاه روز سه شنبه 12-11-2013 اعلام کرد، اوباما رئیس جمهور آمریکا و دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا در باره برنامه مذاکرات آینده هسته ای با ایران، تلفنی صحبت کردند.

به گزارش رویترز به نقل سخنگوی کاخ سفید، در این گفتگوی تلفنی اوباما و کامرون بر حمایت خود از موضع مشترک گروه 1+5 تاکید کردند".

این گفتگو پس از آن انجام می گیرد که کاخ سفید روز گذشته به کنگره این کشور هشدار داد که اگر الان قانون تحریم های بیشتر علیه ایران به تصویب برساند، در آن صورت ایالات متحده به سوی جنگی ناخواسته کشیده خواهد شد.

در بیانیه کاخ سفید خطاب به کنگره آمده است: "مردم آمریکا خواهان جنگی دیگر نیستند".

به گزارش خبرگزاری فرانسه، بیانیه مذکور نشان دهنده موضع سخت اوباما در مقابل کنگره است.

طبق این گزارش رئیس جمهور آمریکا مصمم است که تا پیش از جنگ به دیپلماسی و مذاکره فرصت دهد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید گفت: "مردم آمریکا خواهان حل صلح آمیز مناقشه هسته ای ایران با جهان هستند که از طریق قرارداد مانع دستیابی این کشور به سلاح هسته ای شود".

وی افزود: " در غیر اینصورت جایگزین مذاکره و دیپلماسی با ایران، گزینه نظامی خواهد بود".

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: "درک این مسئله مهم است که اگر نتوانیم از طریق دیپلماسی موضوع برنامه اتمی ایران را حل کنیم، دیگر چه گزینه ای در اختیار ما و متحدانمان باقی خواهد ماند؟"

گفتگوهای گروه 1+5 با ایران هفته گذشته در ژنو بدون امضای توافق به پایان رسید. اما اوباما متعهد شده است که مانع هسته ای شدن ایران شود.

روز چهارشنبه، کری به "کاپیتول هیل" ساختمان کنگره آمریکا می رود تا نمایندگان را قانع کند تا از تصویب قطعنامه جدیدی علیه ایران خوداری کنند.

این در حالی است که برخی از نمایندگان جمهوری خواه مانند، سناتور "مارک کیرک" تاکید دارند که تحریم ها بهترین گزینه به جای جنگ علیه ایران است و می توانند این کشور را مجبور به متوقف کردن برنامه مشکوک هسته ای خود کنند.

سناتور جمهوری خواه گفت:" مردم آمریکا را نباید مجبور کرد تا به جای جنگ، به قراردادی بد با ایران تن دهند".

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید