تجمع اعتراضی در کانادا برای توقف اعدام ها در مناطق قومی ایران

با فراخوان 17 تشکل سیاسی و حقوق بشری برگزار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

17 تشکل سیاسی و حقوق بشری در اعتراض به اعدام های گسترده در مناطق قومی ایران روز یکشنبه 11 نوامبر در میدان "مل لستمن" در تورنتو تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تجمع کنندگان اعدام های اخیر در سیستان و بلوچستان، کردستان و همچنین اهواز را محکوم کرده و خواستار توقف این روند شدند.

این تجمع چند روز پس از اعدام 44 تن از متهمان در شهرهای مختلف ایران برگزار شد. دستگاه قضایی ایران در ظرف دو هفته گذشته 16 نفر را در زاهدان ،12 تن را در ارومیه ، 8 نفر را در کردستان ، 4 نفر را در اهواز و 2 تن را در بندرعباس اعدام کرده است.

برگزارکنندگان تاکید کردند این اعدام ها در شرایطی به وقوع پیوسته که " دولت جدید روحانی وعدە ترمیم وضعیت مردم ایران و بخصوص ملیت های تحت ستم را دادە است."

بر اساس این بیانیه: "اوضاع مردم ایران در کل از همان آغاز سرکار آمدن این رژیم روز بە روز بدتر شدە است. در این میان ‌ناعدالتی و ظلم مضاعف بر ملیتهای تحت ستم روا داشتە شدە است، بە طوری کە در چند روز اخیر بار دیگر ماشین کشتار رژیم جمهوری اسلامی سرعت بیشتری گرفتە و فعالان سیاسی بلوچ ،عرب اهواز و کرد را بالای چوبە دار می فرستد کە نمایانگر اوج ضدیت این رژیم نسبت به ملیتهای تحت ستم می باشد."

آنها اعلام کردند :" در حال حاضر دهها زندانی سیاسی عرب، بلوچ و کرد در زندانهای رژیم آخرین روزهای زندگی خود را سپری می کنند کە بە ناحق و بدور از ابتدائی ترین حقوق بین المللی در دادگاههای سرپایی بە اعدام محکوم شدەاند."

شرکت کنندگان در این گردهمایی اعلام کردند از خواسته ها و آرمان های دموکراسی خواهانه همه مردم ایران؛ ترکمن، عرب، بلوچ، کرد، آزری و فارس حمایت می کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید