یک ماهواره در حال سقوط آزاد به زمین است

ماهواره آژانس فضایی اروپا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک ماهواره یک تنی متعلق به آژانس فضایی اروپا بدون کنترل در حال سقوط به زمین است و کارشناسان هنوز نمی دانند که در کجا سقوط خواهد کرد.

انتظار می رود تکه هایی از این ماهواره روز یکشنبه 10-11-2013 به سطح زمین برخورد کند.

به گزارش اسکای نیوز، این ماهواره به علت پایان یافتن سوختش از روز 21-10-2013 بدون کنترل در فضا سرگردان است و فاصله آن با زمین هر روز 8 کیلومتر کم میشود.

براساس اعلامیه سازمان آژانس فضایی اروپا ، این ماهواره 1100 کیلوگرم وزن داشته و در فاصله 160 کیلومتری از زمین قرار دارد.

براساس همین گزارش وقتی که این ماهواره به 80 کیلومتری زمین برسد در اثر برخورد با اتمسفر زمین تکه تکه شده و قسمت اعظم آن خواهد سوخت، اما قطعه هایی از آن به سطح زمین خواهد رسید.

انتظار می رود حدود 200 کیلوگرم از آن نسوخته و به منطقه ای از زمین بخورد. اما کارشناسان نمی دانند که این قطعه به کجای زمین خواهد خورد.

پروفسور "هاینر کلینکراد" وابسته به آژانس فضایی اروپا می گوید ما هنوز نمی دانیم که تکه های این ماهواره در کجا فرود خواهند آمد، اما مطمئن هستیم که مابین 85 درجه شمالی و 85 درجه جنوبی زمین فرود خواهد آمد.

به گفته کارشناسان خطر برخورد تکه های این ماهواره به انسان و خسارات انسانی بسیار کم است. اما آژانس دقیقا مسیر سقوط ماهواره را دنبال کرده و با سازمان های ایمنی اروپا در تماس است تا در صورت خطر سقوط آن به مناطق مسکونی، بلافاصله اقدامات لازم انجام گیرد.

این ماهواره در سال 2009 به فضا پرتاب شد. وظیفه آن پیگیری جاذبه زمین، حرکات و نوسانات دریاها برای کارشناسان بود. پیشتر به این ماهواره لقب "فراری" فضا داده بودند. زندگی این ماهواره با یک انفجار ناگهانی خاتمه می یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید