گفت و گوی تلفنی اوباما و نتانیاهو درباره مذاکرات اتمی با ایران و دستاوردهای آن

اوباما بر پایبندی آمریکا به جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزارهای اتمی تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد که باراک اوباما رئیس جمهوری این کشور با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل تلفنی تماس گرفته و با او درباره مذاکرات اتمی جاری با ایران در ژنو گفت و گو کرده است.

مذاکرات هسته ای ایران با گروه ۱+۵ در ژنو، پنجشنبه ۷-۱۱-۲۰۱۳ آغاز شده و قرار است تا شنبه ادامه یابد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه کاخ سفید آمده است که اوباما ''گزارشی درباره آن چه که تا کنون مذاکرات ژنو به آن دست یافته ارائه داد و بر پایبندی آمریکا به جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ افزارهای اتمی تاکید کرد؛ مساله ای که هدف مذاکرات را تشکیل می دهد.''

این بیانیه افزوده است که اوباما و نتانیاهو بر ادامه تماس های خود در این باره تاکید کردند.

این گفت و گو پس از آن صورت گرفت که نتانیاهو صبح جمعه با بیان این که اسرائیل به''طور قاطع'' با هرگونه توافق با ایران، مخالف است، گفته بود:'' آگاه شدم که ایرانی ها با رضایت کامل در ژنو جولان می دهد، و این مساله ای قابل پیش بینی است چرا که بدون پرداخت هزینه به هرچه می خواستند دست یافتند.''

پیشتر جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفته بود که انتقاد از توافق احتمالی بر سر پرونده اتمی ایران ''زود هنگام'' است چرا که هنوز توافقی حاصل نشده است.

هم راستا با مذاکرات ایران با گروه ۱+۵، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، جلسه ای سه جانبه تشکیل داده اند.

پیشرفت مذاکرات به گونه ای بوده است که وزرای امور خارجه کشورهای عضو گروه ۱+۵ خود را در اقدامی خارج از برنامه پیش بینی شده، به ژنو رسانده اند تا در مذاکرات اتمی با ایران، شرکت کنند.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، و چین، پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند، از این رو تحریم های سختی علیه این کشور اعمال کرده است. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید