فرانسه: موفقیت مذاکرات اتمی با ایران حتمی نیست

در آستانه سومین روز از گفت و گوهای ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فرانسه روز شنبه ۹-۱۱-۲۰۱۳ اعلام کرد که موفقیت مذاکرات اتمی جاری با ایران در ژنو به خاطر وجود موانعی اصلی در مسیر متن پیشنهادی توافقنامه، حتمی نیست.

مذاکرات میان گروه ۱+۵ و ایران برای حل و فصل اختلاف ها بر سر برنامه اتمی تهران، وارد روز سوم خود شده است. غرب برنامه اتمی ایران را شفاف و احتمالا در مسیر دستیابی به جنگ افزارهای اتمی می داند، از همین رو تحریم های سختی علیه این کشور اعمال کرده است. در مقابل اما تهران این مساله را نفی کرده و می گوید که برنامه اتمی اش با اهداف صلحجویانه دنبال می شود.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه در مصاحبه با رادیو ''فرانس اینتر'' گفته است: ''اکنون نمی توانم بگویم که در نهایت به توافق خواهیم رسید.'' او تاکید کرد که کشورش، توافقنامه ای ''حیله گرانه'' را نمی پذیرد.

فابیوس یادآور شد که فرانسه خواهان متوقف شدن فعالیت ها در راکتور آب سنگین اراک هنگام مذاکرات است. او افزود سوال هایی نیز درباره اورانیم غنی سازی شده به نسبت ۲۰ درصد در ایران وجود دارد.

معمولا فرانسه موضعی شدیدتر علیه ایران اتخاذ می کند. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم قبلا گفته بود که فرانسه در مذاکرات، از آمریکا لج باز تر است.

مذاکرات برخی از دشمنان ایران از جمله اسرائیل را به خشم آورده است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفته است که تل آویو، هرگونه توافق با ایران را ''به شکلی قاطع'' رد می کند.

وزیر امور خارجه فرانسه در این باره گفته است: ''باید نگرانی های امنیتی اسرائیل و دیگر کشورهای منطقه را نیز در هر توافقی، مد نظر قرار دهیم.''

او افزود: ''ما خواهان دستیابی به توافقیم و این واضح است. اما توافق باید جدی و قابل اطمینان باشد. در متن اولیه پیشرفت هایی بود اما این کافی نیست.''

قرار است مذاکرات روز شنبه ادامه یابد. جمعه محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به مدت پنج ساعت، با یکدیگر گفت و گو کردند.

وزرای امور خارجه کشورهای گروه ۱+۵ بر خلاف برنامه غربی، به ژنو رفتند تا به مذاکرات اتمی با ایران بپیوندند. آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، به علاوه آلمان، گزوه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید