گزارش ''دیلی تلگراف'' از جزئیات طرح پیشنهادی آمریکا برای توافق اتمی با ایران

روزنامه بریتانیایی مدعی شده این پیشنهادها در ژنو مطرح شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه بریتانیایی ''دیلی تلگراف'' مدعی شده است که به نقل از یک منبع در سنای آمریکا برخی جزئیات طرح پیشنهادی آمریکا برای توافق اتمی با ایران در مذاکرات ژنو را به دست آورده است.

بر پایه این گزارش، پیشنهادهای آمریکا حاوی این نکات است:

۱- ایران غنی‌سازی۲۰ درصد را متوقف می‌کند. همچنین ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد ایران به ''اکسید بی‌اثر'' تبدیل می‌شود.

۲- ایران به غنی‌سازی ۳.۵ درصد ادامه می‌دهد، اما تعداد سانتریفیوژهای فعال در این زمینه را محدود می‌کند. با این حال، نیازی به برداشتن یا اسقاط هیچ‌یک از سانتریفیوژها نیست.

۳- ایران موافقت می‌کند که در این دوره 6 ماهه، نیروگاه آب سنگین اراک را بهره‌برداری نکند. با این حال، می‌تواند همچنان به کار روی تاسیسات آن ادامه دهد.

۴- ایران می‌پذیرد که از سانتریفیوژهای نوع ''آی‌آر ۲'' که می‌تواند غنی‌سازی را با سرعتی ۳ تا۵ برابر نمونه‌های دیگر انجام دهد، استفاده نکند.

۵- در مقابل، آمریکا تحریم‌های اقتصادی را از طریق آزادسازی برخی سرمایه‌های بلوکه‌شده ایران، کاهش می‌دهد. علاوه بر این، برخی محدودیت‌های صنایع پتروشیمی، موتوری و فلزات گرانبهای ایران، کاهش می‌یابد.

در هر حال، ایران هم پیشنهادهایی مشخص ارائه داده است. آن گونه که عباس عراقچی رئیس هیئت مذاکره کننده ایرانی گفته است، دو طرف در تلاشند نقطه نظرات خود را نزدیک کنند. هنوز مشخص نسیت توافق نهایی به چه صورت خواهد بود.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در مذاکرات ژنو حاضر خواهد شد. محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، توافق با گروه ۱+۵ را در این دور از مذاکرات ''ممکن'' دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید