وزرای خارجه روسیه و چین هم به مذاکرات اتمی با ایران در ژنو می پیوندند

به گفته منابع دیپلماتیک

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به نظر می رسد گمانه زنی ها درباره ارتقای مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران به سطح وزرای امور خارجه، در حال محقق شدن است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع دپیلماتیک نوشته است که سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، احتمالا روز شنبه به ژنو برود تا در مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ با ایران، شرکت کند.

از سويی، سخنگوی وزارت امور خارجه بریتانیا هم اعلام کرد که یانگ جیه چی وزیر امور خارجه چین، راهی ژنو شده است تا به مذاکرات اتمی با ایران بپیوندد.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان، گروه ۱+۵ را تشکیل می دهند.

پیش از این، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به دعوت کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، به ژنو رفت و در نشستی سه جانبه با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و خانم اشتون، حاضر شد.

ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا، لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و گیدو وستروله وزیر امور خارجه آلمان هم برای حضور در مذاکرات اتمی با ایران، به ژنو رفته اند.

مذاکرات اتمی گروه ۱+۵ در ژنو، از روز پنجشنبه آغاز شد و احتمالا تا شنبه ادامه یابد. این مذاکرات قرار بود جمعه پایان پذیرد. گمانه زنی ها بر سر دستیابی دو طرف به توافق زیاد است.

این مذاکرات برای کاهش تنش میان ایران و غرب بر سر برنامه اتمی تهران صورت می گیرد.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند. از این رو تحریم های سختی علیه این کشور اعمال می کند. ایران اما بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید می کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید