اوباما: ممکن است بخش "اندکی" از تحریم‌های ایران کاهش یابد

در مصاحبه با تلویزیون ان- بی- سی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، شامگاه پنجشنبه 7-11-2013 در مصاحبه با شبکه " ان.بی .سی نیوز" ضمن اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب، گفت:" ممکن است در گام‌های نخست توافق احتمالی بین طرفین، تحریم‌‌های ایران "اندکی" کاهش یابد، اما با حفظ چارچوب اصلی تحریم ها".

به گزارش خبرگزاری رویترز رئیس جمهور آمریکا در این مصاحبه افزود:" این امکان وجود دارد که جامعه بین المللی در مرحله اول مذاکرات در صورت توافق با ایران " اندکی" از تحریم ها را بر دارد .

اوباما اظهار داشت :" امکان دارد که به یک توافق چند مرحله‌ای با ایران دست یابیم. به این صورت که ابتدا ایران هرگونه پیشبرد برنامه هسته‌ای خود را متوقف کند و ما نیز در عوض تحریم‌ها را کاهش دهیم".

طبق این گزارش اوباما تاکید کرد، چنانچه ایران به تعهدات خود به مفاد توافقنامه پایبند نباشد، تحریم ها همچنان باقی خواهند ماند.

این در حالی است که عباس عراقچی روز گذشته پس از پایان مذاکرات گفت:" من نه می توانم بگویم خوش بین هستیم و نه بدبین هستیم. فضای حاکم بر مذاکرات و اذعان دو طرف به وجود فرصت تاریخی را مثبت می دانیم .''

او افزود:" از این جهت که فضای موجود یک فضای عملیاتی است آن را مثبت می دانیم اما اینکه در طول مذکرات بتوانیم به متنی واحد برسیم هنوز زود است.''

از سوی دیگر محمد جواد ظریف ، رئیس هیأت مذاکره کننده ایرانی در ژنو، روز پنجشنبه گفت:" زمینه برای نوشتن متن توافقنامه بین ایران و کشورهای 1+5 فراهم شده است".

هرچند دو طرف مذاکره کننده تاکنون از بیان جزئیات طرح مورد مذاکره‌ خودداری کرده اند، اما روزنامه بریتانیایی "دیلی‌تلگراف"، بر اساس اطلاعاتی که یک مشاور سنای آمریکا از کاخ سفید، وزارت خارجه این کشور و منابعی در ژنو به دست آورده نوشته است که چهار مطلب اساسی در این طرح وجود دارد.

1-ایران غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد را به حال تعلیق در خواهد آورد و این نسبتی است که به سطح تولید سلاح هسته ای نزدیک است و ذخایر غنی شده این ماده را که حدود 800 کیلوگرم است به اکسید بدون ضرر تبدیل خواهد کرد.

2- ایران به غنی‌سازی اورانیوم 3/5 درصد که در نیروگاه‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار می گیرد، ادامه می‌دهد، اما شمار سانتریفیوژهای لازم برای این پروسه را محدود خواهد کرد . اما هیچ تعهدی برای حذف سایر سانتریفیوژها نخواهد داد.

3- ایران رآکتور پلوتونیومی اراک را که می‌تواند راه دیگری برای دستیابی به توانمندی تسلیحات هسته‌ای باشد را ارائه کرده طی یک دوره شش ماهه آن را متوقف خواهد کرد اما به فعالیت در این تأسیسات ادامه خواهد داد.

4-ایران از سانتریفیوژهای پیشرفته‌تر IR-2 که می‌توانند اورانیوم را سه تا پنج برابر سریع‌تر از مدل های پیشین غنی سازی کنند استفاده نخواهد کرد.

در مقابل، آمریکا برخی تحریم‌های "برگشت‌پذیر" را لغو کرده و در صورتی که ایران توافق به عمل آمده را نقض کند،این تحریم‌ها بار دیگر اعمال خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size