رهبر جدید طالبان پاکستان مذاکرات صلح را رد میکند

"ملا رادیو" خطاب به دولت پاکستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ملا فضل الله، رهبر جدید طالبان پاکستان، که طرفدارانش سال گذشته دختر دبستانی ملاله یوسف زای را هدف گلوله قرار دادند، روز پنجشنبه به دولت پاکستان گفت که مخالف گفتگوهای صلح است.

فضل الله که بخاطر عقاید تند اسلامیش مشهور است، از سوی شورای طالبان پاکستان به جانشینی حکیم الله محسود برگزیده شد. محسود در اول ماه نوامبر در یک حمله پهپادهای آمریکایی به قتل رسید.

محسود و متحدان او بطور ضمنی با مذاکره و آتش بس با دولت پاکستان موافق بودند، اما جانشین جدید او کاملا نظر دیگری دارد.

شهیدالله شهید، سخنگوی طالبان پاکستان گفت: "بخاطر مخالفت ملا فضل الله، مذاکرات با دولت پاکستان انجام نخواهد شد." شهید این را در گفتگو با رویترز اعلام کرد.

شهید گفت: "همه حکومتها با ما بازی میکنند. آنها به اسم صلح ما را گول میزنند و مردم ما را میکشند. ما صد در صد مطمئن هستیم که پاکستان از حملات پهپادهای آمریکایی حمایت میکند."

طالبان پاکستان در پی آن است تا حکومت نواز شریف را سرنگون کرده و در این کشور اتمی حکومت اسلامی منطبق با شرع اسلام را برپا کند.

ملا فضل الله بخاطر نطق های آتشین رادیویی در دره سوات پاکستان به "ملا رادیو" معروف است. او در میان گروههای طالبان هم به عنوان یک فرد تندرو شناخته میشود.

او مخالف واکسیناسیون فلج اطفال است، و تمامی مدارس دخترانه را در منطقه تحت کنترل خود تعطیل کرده است.

ملاله یوسف زای، ضمن انتقاد از طالبان، از حقوق زنان برای تحصیل دفاع میکند. او یکسال پیش هدف تیراندازی مردان ملا فضل الله قرار گرفت و تبدیل به یک قهرمان جهانی شد. او پس از این سوءقصد برای مداوای پزشکی به بریتانیا منتقل شد و اکنون با خانواده اش در شهر بیرمنگام بریتانیا زندگی میکند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید