هند موشک مریخ پیمای مانگالایان را به فضا پرتاب کرد

در میان انتقادها از هزینه برنامه های فضایی این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هند اولین موشک مریخ پیمای خود را در قالب یک برنامه پیچیده فضائی به آسمان پرتاب کرد. هند امیدوار است این برنامه فن آوری سفرهای فضائی این کشور را به نمایش بگذارد و آنرا توسعه دهد.

صدها نفر شاهد پرتاب موشک مانگالایان از جزیره شریهاریکوتا در شرق هند بودند. مانگالایان به هندی یعنی "کشتی مریخ". بسیاری هم در یک برنامه تلویزیونی که سازمان تحقیقات فضائی هند آنرا تهیه کرده بود پرواز این موشک را تماشا کردند.

موشک 1350 کیلویی مانگالایان ابتدا در یک مدار بیضوی به دور زمین میگردد و بعد با انجام مانورهای فنی به مدارهای بالاتر و در آخر به سمت مریج اوج خواهد گرفت.

مانگالایان باید 800 میلیون کیلومتر را در ظرف 300 روز بپیماید تا در تابستان آینده به مریخ برسد.

هند در نظر دارد تا پس از آمریکا، روسیه، و اروپا یک ماموریت موفق مریخ را در برنامه فضایی خود داشته باشد.

بسیاری هزینه 72 میلیون دلاری این پروژه را، در کشوری که 1.2 میلیارد نفر جمعیت دارد و هنور با مشکل فقر و گرسنگی روبروست، زیر سئوال میبرند. اما هند از این ماموریت و برنامه 1 میلیارد دلاری فضائی خود دفاع میکند و خاطر نشان میسازد که این برنامه برای اشتغال دانشمندان هندی و یافتن راه حل برای مشکلات زمینی حائز اهمیت است.

دهها سال تحقیقات فضائی هند که منجر به ساخت ماهوارهای مخابراتی و فن آوری ردیابی از راه دور شده، به این کشور در حل مسائل روزمره کمک میکند، مسائلی مانند پیش بینی محل تجمع ماهیان برای صیادان هندی و پیش بینی طوفانها و سیلهای موسمی در این کشور.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید