ترکیه در مورد تبدیل سوریه به "افغانستان مدیترانه" هشدار داد

در مصاحبه رئیس جمهور ترکیه با روزنامه گاردین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالله گل، رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه 3/11/2013 در مصاحبه ای با روزنامه گاردین بریتانیا گفت در صورتی که جامعه بین المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه اقدام نکند، این کشور میتواند به "افغانستان مدیترانه" تبدیل شود.

گل، که به شهر ادینبورگ پایتخت اسکاتلند سفر کرده، گفت واکنش جهان به بحران سوریه "ناامید کننده" است و عکس العمل شورای امنیت سازمان ملل متحد هم "شرم آور" میباشد.

او تاکید کرد اگر جهان با رژیم بشار اسد محکمتر برخورد میکرد، جلوی بسیاری از کشته شدگان جنگی گرفته میشد، در حالیکه اکنون این خطر وجود دارد که نیروهای شورشی سوریه بسوی گرایشهای افراطی کشیده شوند.

روابط بین آنکارا و دمشق، که زمانی بسیار دوستانه بود، از زمان آغاز ناآرامیهای سوریه در ماه مارس 2011 بشدت تیره شده است.

رئیس جمهور ترکیه اخطار کرد در صورت سرایت ناآرامیها به خط مرزی 900 کیلومتری ترکیه-سوریه، "با تمام توان" با آن مقابله خواهد کرد.

در این مصاحبه که در وبسایت روزنامه گاردین چاپ شده، عبدالله گل گفت که "این فقط به روابط دوجانبه ترکیه و سوریه محدود نمیشود. ما با سوریه اختلافی نداریم، ولی وقتی در این کشور کشتار مردم صورت میگیرد، این به همه بشریت مربوط میشود."

او گفت که "بی تفاوتی" جامعه بین المللی باعث ترویج افراطیگری شده است. "اگر شرایط به همین شکل ادامه یابد، ممکن است منجر به تندروی بیشتر و گرایش بعضی از گروهها به افراطیگری شود".

گل گفت: "فکر نمیکنم کسی وضعیتی مانند افغانستان را در کنار دریای مدیترانه تحمل کند. به همین دلیل جامعه جهانی باید موضعی محکم در مقابل سوریه داشته باشد."

او از متحدان غربی انتقاد کرد که در ابتدای این بحران از مذاکرات ترکیه با سوریه حمایت لازم را نکردند. بنظر گل اگر آن مذاکرات به نتیجه میرسید جلوی کشته شدن بیش از 100 هزار سوری گرفته میشد و این کشور ویران نمیگردید.

گل گفت دلیل موافقت اسد با طرح روسیه برای انهدام سلاحهای شیمیائی، تقویت موضع خودش بوده است. او گفت: "این بسیار ناامید کننده است که اکنون تمام بحث محدود به سلاحهای شیمیائی شده است."

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید