آژانس بین المللی انرژی اتمی: مذاکرات با ایران بسیار سازنده بود

پس از دو روز گفت و گو در وین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین المللی انرژی اتمی و ایران، سه شنبه ۲۹-۱۰-۲۰۱۳ در بیانیه مشترکی، گفت و گوهای دو روز اخیر خود را ''بسیا سازنده'' توصیف کردند.

این گفت و گوها به منظور توافق بر سر چگونگی بازرسی نمایندگان آژانس از برنامه هسته ای ایران به منظور اطمینان از صلح آمیز بودن آن صورت می گیرد.

غرب ایران را به تلاش برای دستیابی به جنگ افزارهای اتمی متهم می کند؛ در حالی که تهران بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در بیانیه مشتر ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی آمده است که دور آتی گفت وگوهای دو طرف، ۱۱ نوامبر آینده برگزار خواهد شد.

این بیانیه که به طور خوشبینانه صادر شده، امیدها برای حل و فصل بحران اتمی ایران و اختلاف های این کشور در این باره با جامعه جهانی به ویژه غرب را بیشتر می کند.

گفت و گوهای اتمی ایران با گروه ۱+۵ پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری این کشور، جدی تر شده است. دولت روحانی سعی دارد با اعتماد سازی، تنش ها با غرب را به منظور کاهش تحریم هایی که برای مقابله با برنامه اتمی کشورش وضع شده، رفع کند.

ترو وارگورانتا معاون مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، سه شنبه در کنفرانسی خبری در وین به خبرنگاران گفت: ''مذاکراتی بسیار سازنده درباره مسائل مورد اختلاف در گذشته و حال حاضر داشتیم.''

رضا نجفی نماینده جدید ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی هم در این کنفرانس خبری گفت که تهران، پیشنهادهای تازه ای برای حل و فصل بحران اتمی اش ارائه داده است.

او افزوده که تهران معتقد است این پیشنهادها، صفحه جدیدی در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی می گشاید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید