گرجستان به رئیس جمهور آتشین خود نه گفت

پیروزی رقیب ساکاشویلی در انتخابات ریاست جمهوری

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روز یکشنبه 27 اکتبر مردم گرجستان در انتخاباتی آرام جیورجی مارگولاشویلی را به ریاست جمهوری این کشور برگزیدند. مارگولاشویلی، رهبر حزب مخالف میخائیل ساکاشویلی رئیس جمهور سابق گرجستان است که موفق شد در این انتخابات با کسب 62 درصد آرا به یک پیروزی قاطع دست یابد.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، دیوید باکارادزه، کاندیدای مورد حمایت ساکاشویلی، به شکست خود در انتخابات گرجستان اعتراف کرد.

ناظران اتحادیه اروپا انتخابات روز یکشنبه گرجستان را شفاف توصیف کردند، ولی خاطر نشان نمودند که مشکل اصلی این کشور کوچک قفقاز چالشهای عمیق اقتصادی و سیاسی ایست که در پیش رو دارد.

این دومین شکست حزب اتحاد ملی ساکاشویلی در طی یکسال گذشته است. یکسال پیش هم این حزب در انتخابات مجلس گرجستان شکست خورد و در نتیجه بیدزینیا ایوانیشویلی، رهبر ائتلاف مخالف به نخست وزیری گرجستان برگزیده شد.

از آن تاریخ تعداد زیادی پرونده قضائی برای وزرای دولت قبلی به جرم فساد مالی تشکیل شده و تعدادی از آنها هم اکنون در زندان و در انتظار تشکیل دادگاههای خود هستند.

اگرچه بسیاری از کشورهای غربی دستگیریهای اخیر را با انگیزه سیاسی ارزیابی میکنند، اما ایوانیشویلی،نخست وزیر گرجستان، معتقد است این دستگیریها با انگیزه تقویت دموکراسی صورت گرفته است.

روابط گرجستان با روسیه هم یکی دیگر از چالشهای پیش روی دولت جدید است. گرجستان با روسیه اختلافات شدید مرزی دارد و بسیاری از مردم این کشور بر این باورند که روسیه بخشی از خاک گرجستان را اشغال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید